15 вересня — день Мамонтія: історія та традиції свята. Сьогодні на ринок краще не ходити — покупки не принесуть бажаної радості, та й обікрасти можуть або обдурити.

15 вересня православні християни по всьому світу святкують шанування пам’яті мучеників Маманта, Руфіни і Феодота, страстотерпців Кесарійських. Віруючі постраждали від рук ідолопоклонників за відкрите віросповідання і любов до Всевишнього. Мощі їх після смерті отримали дар позбавлення від недуг і скорбот, інформує Ukr.Media.

У народі свято прозвали день Мамонтія або Вівчарник. Остання назва пояснювалася тим, що сам праведний старець був покровителем овець і кіз, які за життя забезпечували його існування.

Історія житія святих

Мамонтій народився в малоазіатській Пафлагонії в сім’ї знатних і благочестивих батьків Руфіни і Феодота, які сповідували християнство. За проповіді і відкрите викриття язичників його мати і батько були поміщені під варту в каппадокійській Євсевії (Кесарії). Феодот був немічний і давно відчував фізичні болі. Він розумів, що не витримає катувань, і молився Господу про позбавлення від тортур. Всевишній почув його благання, і незабаром праведник помер прямо в темниці. Слідом за ним померла дружина. Відчувши наближення смерті, Руфіна стала звертати промови до Отця Небесного, щоб хто-небудь подбав про її сина і забезпечив йому виховання і освіту. І знову Бог почув слова людські, і послав Мамонтію в якості опікуна багату, але самотню християнку, яка недавно стала вдовою. З юних років хлопчик виховувався в благочесті, був оточений любов’ю і турботою прийомної матері. Його рано віддали навчатися грамоті, тому до юнацтва він вже був зрілий і розумом, і серцем.

Юнак проповідував християнство серед однолітків, за що швидко став фігурою в центрі уваги ідолопоклонників. Вони донесли Демокріту, місцевому градоначальнику, про діяння Мамонтія, але той не став ув’язнювати його під варту в якості поваги до статусу сім’ї. Тоді християнина доставили до двору імператора Авреліана. Правитель усілякими способами намагався змусити зректися святого від Всевишнього, спочатку схвальними промовами пропонуючи блага, а потім погрожуючи розправою, але той був непохитний. Розлючений цар піддав праведника жорстоким катуванням, але ангел, що спустився з небес, врятував мученика і доставив в пустелю. З волі Божої страстотерпець спорудив невеликий храм, де тримав суворий піст і невпинно молився. Незабаром він отримав дар приручення будь-якої тварини — до його церкви приходили кози і лані, і слухали читання старця.

З молока, отриманого від диких кіз, святий робив сир і безкоштовно роздавав його бідним і нужденним. Слава про доброту його поширилася по всій Кесарії. Обурений градоначальник послав до нього загін воїнів, але мужі не впізнали його, прийнявши за пастуха. Проповідник запросив слуг правителя в свій будинок і пригостив молочними продуктами, викривши своє ім’я. Так він знову постав перед судом, де не зміг уникнути фізичного покарання. Смертельно пораненому чоловікові вдалося втекти, він зник у печері, де і помер від отриманих ран.

Традиції святкування дати на Русі

Напередодні торжества в селах селяни наводили порядок у дворі — чистили хлів, загони для домашньої худоби, розбирали комори і готували територіальні споруди до холодів, що наближаються. Крім цього в день Мамонтія за звичаєм обкурювали вересовим димом житлові приміщення, відганяючи таким чином нечисту силу.

До вечора господині збирали скромну вечерю для сім’ї. На столі обов’язково повинні були бути присутніми страви з молока — сир, кисле молоко, ряжанка, млинці на кефірі, а так само навариста каша. Нерідко на таке вечірнє приймання їжі заглядали сусіди. Вважалося, що ця дата — відмінний час для посиденьок, співів і барвистих ярмарків.