У цей день печуть паски, фарбують яйця, готують святкові страви до Великодня.

Чистий, або Великий четвер — народно-християнське свято. Його відзначають в четвер перед Великоднем. У 2020 році він припадає на 16 квітня. Православна Церква у цей день згадує Таємну Вечерю Ісуса Христа з 12 апостолами, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У цей день Ісус та Його учні провели Таємну Вечерю. На ній Спаситель омив ноги апостолам. Вони протестували, говорили, що негідні такого вчинку. Але Ісус пояснив, що так Він виражає свою любов і смирення. Він говорив, що служити ближньому — не принизливо для людини.

В кінці Вечері Ісус провів останню напутню розмову, під час якої попрощався з апостолами. Після цього Він запропонував їм хліб і вино як тіло Своє і кров. Цей обряд отримав назву Таїнство Причащання.

Тієї ночі юдейські первосвященники винесли Ісусу смертний вирок. Тому ніч з четверга на п’ятницю, вважається у православ’ї страшним часом.

Традиції та обряди свята

Вранці у Чистий четвер в православних церквах здійснюють літургію Василя Великого, освячують миро. У кафедральних соборах проводять обряд «умивання ніг»: архієрей омиває ноги 12 священникам. Віруючі сповідуються в гріхах і причащаються у храмах. Увечері правиться служба з читанням 12 Євангелій. Віруючі стоять в храмі із запаленими в руках свічками.

У Чистий четвер люди встають до сходу сонця і купаються. Вважається, що вода цього дня змиває бруд з тіла і гріхи з душі, благодатно впливає на душевний стан.

Господині прибирають у будинках, викидають непотрібні речі, миють ікони, перуть. Після прибирання запалюють свічки та лампадки. У цей день печуть паски, фарбують яйця, готують святкові страви до Великодня.

У Чистий четвер заведено готувати четвергову, або «чорну» сіль. Друга назва пов’язана з кольором, який вона набуває після приготування. Така сіль володіє цілющою силою. Її використовують як приправу до святкових страв. Залишок зберігають за іконами і застосовують як ліки. З неї також роблять обереги і носять на шиї.

Незаміжні дівчата здійснюють обряди залучення женихів

У Чистий четвер заведено ходити в перукарню. Це сприятливий день для стрижки. Вважається, що разом зі зрізаними волоссям йдуть псування і пристріт.

Що можна їсти в Чистий четвер

Чистий четвер припадає на останній тиждень Великого посту. У цей день дозволяється сухоїдіння — не варена їжа рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, мед, горіхи. Слід утриматися від прийому алкоголю.

Що не можна робити у Чистий четвер

У цей день забороняється веселитися, співати, танцювати, гадати. Не треба злитися, ображатися, думати про погане. Не можна позичати гроші і речі, особливо кухонні приналежності, інакше благополуччя залишить будинок. Забороняється пекти паски і фарбувати яйця до закінчення прибирання в будинку. Не можна залишати не вимитий посуд і брудну білизну.

Прикмети на Чистий четвер

  • Сонячний день — прикмета сонячної весни.
  • Якщо в Чистий четвер скупатися в річці, то вода подарує силу і здоров’я.
  • Якщо у це свято вимитися і вимити, то весь рік чисто в домі буде.
  • Паска вийшла важкою і не пропеченою — ознака важкого і клопітного року.
  • Якщо в Чистий четвер тричі перерахувати всі гроші в хаті, то протягом року вони не будуть переводитися.