Антон Вихровій — свято, в якому злилися народні та православні вірування, язичництво і християнство. Відзначають його щорічно 16 серпня, коли вже дозріла малина і ліщина, звідси його другі назви — Малинник і Ліщина. Християни в цей день віддають данину пам’яті святому Антонію Римлянину, святому-чудотворцю, який жив в ХІ столітті в Новгороді, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Назва свята випливає з природних явищ, що часто спостерігаються в ці дні. У народі вважалося, що саме в цей серпневий день вітер дме з особливими завихреннями. У цей день виконувалися різні обряди, задавали вітру питання, заглядали в майбутнє.
Що стосується православної складової свята, то його супроводжує красива і загадкова легенда. Дата народження Антонія Римлянина невідома, приблизно ХІ століття. Батьки його були багаті і жили в Римі, але рано померли, встигнувши дати синові християнське виховання. Залишившись в юності самотнім, Антоній роздає бідним все багатство, залишки спадщини запечатує в бочку і кидає її в море. Після чого подається в ченці і приймає постриг. Наступні два десятки років він проводить практично на самоті в скиті. День у день він молиться на скелі біля моря. Одного разу піднімається сильний вихровий вітер, який забирає камінь, на якому стоїть Антоній, далеко у відкриті морські води. Через деякий час чернець виявляється на Русі в Новгородській землі. Чудеса на цьому не закінчуються. Помолившись, Антоній починає розуміти оточуючих його людей. Він продовжує проповідувати християнство і будує монастир в селищі Волховському, поблизу Новгорода. Ще одне диво — це бочка зі спадком, що знайшлася, яку він кинув двадцять років тому в море. Ці кошти пішли на будівництво монастиря. Антоній прослужив у ньому все життя, був його настоятелем і помер у віці 79 років, знайшовши для себе другу батьківщину на Русі. День пам’яті цього чудотворця став святом, коли можна розпитати вітер про прийдешню зиму, дізнатися характер своїх дітей і заготовити малини на всю довгу зиму.
Традиції та обряди
У день Антонія Вихровія люди чекали посилення вітру і виходили ловити його на перехресті. Було повір’я, що якщо увійти у вихор, тримаючи в одній руці ніж, а в іншій відрізану голову півня, то таким чином можна «зарізати» холодний вітер і це принесе теплу осінь. У наш час важко уявити собі виконання подібних обрядів, але в середні століття, на що тільки люди не йшли, щоб впоратися з негодою. Адже урожай безпосередньо залежав від примх погоди.
Ще в день Антонія всі йшли збирати малину і заготовляли її на зиму. У цей період всі ліси були повні цієї смачної ягоди. Вважалося, що вона в цей день особливо солодка і запашна. Збирати її ходили цілими сім’ями і потім варили компоти і варення, сушили і пекли пироги. Цій ягоді присвячувалися частівки і пісні, казки та прислів’я.
Одна з назв свята — Ліщина. До цього періоду в деяких областях країни визрівала ліщина і її також ходили збирати і робити потім заготовки. З ними пекли пироги, заливали їх медом, робили настоянки.
Прикмети
Особлива прикмета стосувалася прибирання в будинку — його робити було не можна, інакше гаманець “очиститься” і весь рік не буде грошей. Але можна обдурити долю, якщо під час прибирання закрити двері і вікна і прочитати спеціальну молитву.
Інші прикмети стосувалися характеру дітей, що народилися в цей день. Про хлопчика говорили, що він обов’язково виросте вітряним і навіженим. А вдача дівчинки залежала від погоди. Якщо дув сильний вітер, то всі були впевнені, що її характер буде крутий. Якщо ж було затишшя, то пророкували тиху вдачу зовні, а всередині — непокірну впертість. Так чи інакше, але Антон Вихровій накладав відбиток на темперамент новонароджених.
Ще люди вірили в прикмети про погоду. Якщо вітер був занадто сильним і холодним, то чекали дуже морозну зиму. А дощовий день обіцяв дощовий жовтень. Крім того, якщо в цей день дощ починався, то зазвичай тривав до 10 днів.
Хмари перисті і високі, витягуються в протяжну смугу — очікуйте в найближчі години сильного вихору. Птах втрачає пір’я — чекайте ранніх морозів.
Холодний північний вітер віщує морозну зиму, а якщо дме теплий вітер з півдня, то зима буде сніжна і м’яка.
Яка погода на Антона Вихровія, такий буде день на Миколу Чудотворця.