День Гордія (Гордія і Малахія) є народним святкуванням і святкується щорічно 16 січня. За церковним поданням християн в цей час шанували мученика Гордія Каппадокійського, інформує Ukr.Media.
Що відомо про мученика Гордія
Він з’явився на світ приблизно в III столітті в простій родині, яка проповідувала християнство. Місце народження — Кесарія Каппадокійська. Доживши до середніх років, він став військовослужбовцем і пройшов службу, в якій досяг певних результатів. За заслуги і виконання покладених обов’язків був підвищений у званні до сотника. Під час переслідування християнських віруючих покинув службу і присвятив життя служінню Христу. Він вирішив влаштуватися в пустельному місці і почати готуватися до прославлення Христа. У 320 році святий повернувся на батьківщину, де став захищати віруючих. Внаслідок його взяли в полон язичники. Вони катували Гордія, а потім відрубали голову за вказівкою градоначальника.
Які традиції та обряди актуальні в день Гордія
Раніше на Русі дотримувалися традиції, згідно з якою необхідно було охороняти корів від нападу відьом. Багато хто вважав, що після веселощів відьми крали коров’яче молоко, що могло привести до смерті поголів’я. Щоб уберегти худобу, селяни робили певний ритуал. Так, над входом в будинок вішали свічку зі свинячого сала і зверталися до будинкового, щоб він оберігав животину.
Головною стравою, яку вживали в свято, була вівсянка, зварена на молоці. Таку їжу давали і коровам.
Знаючі люди, з даром зцілення, лікували людей, знімали наговори і псування. Вважалося, що в це свято легко усувалися судоми, піднімалися на ноги лежачі і немічні.
Прикмети
- Яка погода в такий день за вікном, таку можна очікувати і в березні.
- Якщо в ночі небосхил висвітлюють зірки, то погода очікується безхмарною і погожою.
- Якщо на гілках дерев іній, то незабаром настануть дні без опадів.
- Якщо зайці підбираються до житла, то варто чекати заморозки і різкого зниження температури.
- У день торжества заборонено хвалитися, так як можна втратити те, що маєш.