17 березня — Герасим Грачевник: історія, традиції та прикмети свята.
Герасим Грачевник святкується 17 березня. Християни згадують Герасима з Йорданії і Герасима з Вологди. Це ієромонахи і зараховані до лику святих. А “Грачевнік”, тому що в Стародавній Русі і зараз, в цей день прилітають граки з далеких південних районів, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Дане свято пов’язане з іменами 2-х святих. Один з них — це Герасим Йорданський, який жив в 5-6 ст. Родом він з Малої Азії з міста Лікія. Ще, коли він був молодий, він прийняв чернечий постриг і довго жив самітником в єгипетській пустелі (Фіваїдська). На схилі своїх років Герасим переселився в Палестину поруч з річкою Йордан. Тут він побудував монастир з дуже жорсткими правилами. Згідно з цими правилами всі монахи-ченці зобов’язані:
- проживати окремо один від одного в хатинах, що стоять на відстані одна від одної;
- їсти коріння рослин, хліб і пити воду;
- одягатися в простий, навіть застарілий одяг;
- спати на циновці;
- працювати і молитися.
Ось так вони і жили самотньо, збираючись разом тільки по вихідних, щоб причаститися і послухати Божественну літургію. Сам же Герасим Йорданський жив ще за більш суворими правилами. У Великий піст цей чернець жив у пустелі, молився і нічого не їв до самого Великодня.
Примітно те, що поруч з ним завжди був лев, вилікуваний і приручений ним. І навіть після смерті ченця в 451 році, звір не пішов. Він залишився лежати поруч з місцем його поховання, де помер через кілька днів. Інші ченці поховали царя звірів поруч з могилою його господаря.
Другим святим, який шанується 17 березня, є Герасим Вологодський. Він жив у 12 столітті і вважався чудотворцем. Свій постриг він прийняв 4 березня в Гнилецькому монастирі в Києві. А після перебрався на північ, щоб служити Богу в умовах суворої природи і подалі від життєвої суєти. 19.08.1147 року чернець Герасим опинився на березі річки Вологда, на якому в той час будувалося нове місто. Він його благословив і оселився поруч з ним в непрохідному лісі за Кайсаровим струмком. Згодом за допомогою місцевих жителів Герасим побудував Кайсаровський монастир, присвячений Трійці і який став першим на півночі Стародавньої Русі. До самої своєї смерті чернець вчив і оберігав Божим словом вологдчан. Помер Святий 04.03.1178 року.
Традиції та обряди
Є багато підвалин, пов’язаних зі святом. Деякі прийшли до нас ще з язичницьких часів.
Наприклад, традиція позбавлення від кікімори в хаті. Кікімора — це дружина домовика на Стародавній Русі. Вона представлялася, як карлик з очима різного кольору або як потворна невелика жінка в неохайному одязі і дуже шкідлива. Вважалося, що коли вона з’явилася в хаті, то від неї важко позбутися, і це можна зробити тільки в це свято. Господарі будинку проводили спеціальні ритуали, читали змови або навіть звали відуна/знахаря, щоб домогтися більшого ефекту. А якщо поруч з будинком оселився грач, то вигнана одного разу Кікімора, вже не зможе повернутися в нього. Тому до будиночків граків здавна була підвищена увага, що дало ще одній традиції.
У день свята господарі будинку перевіряли всі шпаківні, щоб вони були готові до прильоту довгоочікуваних постояльців. Оскільки це не лише захисник від нечистої сили, а й вісник приходу весни, помічник у винищенні шкідливих комах.
Смачна традиція Герасима Грачевника — це печиво «грач». Воно печеться з пісного тіста з родзинками. На Стародавній Русі дітвора його дуже любила.
Незаміжні дівчата ворожили на судженого, і чи бути весіллю цього року. Вони вибігали з дому на вулицю і, якщо першою їм на шляху попадеться жінка — бути заміжжю, чоловік — шлюбу не бути в цей рік.
Прикмети
- Нехороша прикмета, якщо граки повернулися до настання цього свята, то буде маленький урожай і буде неситий рік.
- Прилетіли граки, значить не за горами весна.
- Якщо в це свято світить яскраве сонце, і немає дощу, то виросте багато лісових ягід.
- Всі поїздки, заплановані на це число, пройдуть добре.
- Лікувати зуби і робити будь-які хірургічні втручання не варто.
- Граки повертаються до своїх шпаківень — швидка весна і можна сіяти зерно через 3 тижні.
- Якщо ці птахи не можуть бути довго в своїх гніздах і відлітають — будуть холоди.
- Діти, що народилися в цю дату, виростають в працьовитих дорослих, як і ця маленька пташка грак.