17 червня — Митрофан Гнойовик: історія, традиції та прикмети свята. Підгодувати землю потрібно саме в цей день, тоді вдасться зібрати хороший урожай.

Митрофан Гнойовик — релігійне свято з народними коренями, яке прийнято відзначати щорічно в день 17 червня. У рамках святкування віруючі згадують Патріарха Митрофана. Другу частину своєї назви це свято отримало серед народу завдяки тому, що починаючи саме з цього дня прийнято активно підживлювати ґрунт, у тому числі і гнойовими добривами, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Митрофан був народжений в Римі, де і провів дитинство. Коли хлопчик трохи подорослішав, його батько зрікся язичницьких навчань і перейшов у християнську віру. Він вирішив перебратися до Візантії, забравши з собою одного з синів, старшого Митрофана. У Візантії батько старанно навчався проповідницькій справі у місцевого єпископа на ім’я Тит. Згодом, той оцінив працьовитість і старанність батька Митрофана і коли залишав посаду, призначив його своїм майбутнім наступником, а пізніше, по стопах батька це місце зайняв вже і сам Митрофан.

При відвідуванні Візантії римський імператор Костянтин був сильно вражений місцевим єпископом і особисто запропонував супроводити його на зворотному шляху до Риму.

Після рішення про перенесення столиці Римської імперії до Візантії, імператор особисто вибив для Митрофана титул патріарха, проте на цей момент йому вже виповнилося цілих 116 років, і через рік перебування на престолі він помер.

Традиції та обряди

Народні традиції на день Митрофана пов’язані у першу чергу з землеробством. Вважається, що саме в цей день потрібно підгодовувати землю гнойовими добривами, тільки в такому разі можна очікувати хорошого рясного врожаю. У народі гній завжди був шанованим органічним добривом. Вважалося, що якщо пропустити підгодівлю землі навіть один рік, то вона надовго запам’ятає таке ставлення до себе і врожаю не буде кілька років. І навпаки — якщо ретельно підгодувати ґрунт — він обов’язково відповість хліборобові хорошим рясним урожаєм.

  Волонтери просять допомоги у запобіганні загрозі інфікуванню важко хворих дітей на гепатити В і С та ВІЛ

Навіть при існуванні традиції відпочинку від роботи в святкові дні, на Митрофана якраз навпаки прийнято працювати в полі якомога активніше і триваліше, адже цей день вважається вкрай важливим для майбутнього врожаю, а значить і для добробуту сім’ї хлібороба на найближчий рік.

У це свято люди просять у Митрофана принести на землю вітер з теплими дощами, що допоможе зростанню майбутнього врожаю.

Також особлива увага в Митрофанов день звертається на полуницю. Вважається, що якщо ягоди до цього дня вже почервоніли і досить дозріли, то можна приступати до посіву гречки. Якщо ж ягоди полуниці ще не встигли повністю дозріти — посів гречки варто відкласти ще на пару днів.

Прикмети

  • Північний вітер на Митрофана — провісник поганих погодних умов на весь найближчий тиждень.
  • Коли на Митрофана йде навіть незначний дощик — він буде довгим і ймовірно затягнеться на пару найближчих днів.
  • Якщо на світанку сонця в цей день стоїть спекотна і задушлива погода — решта дня буде дощовою і непогожою. Ще одним показником швидкого дощу в цей день вважався стійкий запах квітів на вулиці, а також жаби, що активно виповзають на дорогу.
  • У вечір перед Митрофаном вважалося поганою прикметою рано лягати спати. Народна приказка звучала так: “напередодні Митрофана не лягай спати рано!”
  • Серед народу також зазначалося, що саме до Митрофана льон розквітає повною мірою. Той рівень зростання, якого досяг посаджений льон до цього дня вважали максимально можливим цього року.