Агафія Корівниця — свято, яке назване на честь святої мучениці за християнську віру — Агафії, проходить 18 лютого. За даними істориків вона жила в 9 столітті. За переказами дівчина була народжена в Сицилії, у багатих батьків. В молодості дівчина сподобалася місцевому міському перфекту, а той піддав її жорстоким переслідуванням. Дівчина не відступилася від віри і моральних принципів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Агафія народилася у родині віруючих християн в Палермо або Панорм. За правління Декії на цих землях йшло переслідування віруючих-християн, і дівчина наважується прийняти вінець мучениці. Але її красиві очі і фігура зачарували Квінтіана (міський перфект). Він всіляко намагався відвернути умовити дівчину відректися від віри, спокушаючи різними предметами розкоші, подарунками, але дівчина не піддалася. Перфект розізлився і піддав майбутню святу жорстоким тортурам. Однак, на подив, дівчина Агафія виявилася сильною — вона стійко витерпіла всі муки. Померти їй довелося в полоні в імператора. Через багато років на місці загибелі майбутньої святої місцевими жителями була побудована каплиця.

Традиції та обряди

Влітку, а також восени, коли було тепло і корови отримували достатньо корму, то особливого захисту для них не було потрібно. Взимку ж, коли корми економили, ставало питання про допомогу тваринам. Часто корови гинули цілими стадами в цей період. Мор пов’язували зі шкідливою сутністю — коров’ячою смертю. Сутність була у вигляді чорної кішки, собаки, скелета, горбатої старої. Особливо небезпечною сутність вважалася саме в це свято.

Щоб захиститися від шкідливої істоти, жінки в селах проводили особливий обряд. Потрібно було запрягти вдову в спеціальну соху і надіти хомут без шлеї. Відбувалася процесія навколо села, читалися змови. Землю рили так, щоб пласти летіли в інший бік від села. При проведенні цього обряду чоловіки обов’язково повинні були залишатися вдома, прив’язували собак, закривали тварин в хлівах. Якщо ж жінки зустрічали кого-небудь на шляху, то забивали на смерть. В процесі обряду приносили в жертву кішку, собаку, півня і потім закопували за селом.

Жителі села вірили, що коров’яча смерть не зможе шкодити тваринам. Вона йшла далеко в ліси і шукала там інше харчування або чекала весни, коли тварин будуть виганяти на пасовище. Потім приходила до осель людей і якщо і цього разу їй не вдавалося покуштувати худоби, вона відправлялася в ліс.

Агафія також вважається захисницею від пожеж. Щоб встановити такий захист, потрібно було в денний час освятити хліб і потім тримати його окремо в будинку. Якщо раптом траплялася пожежа, то хліб кидали у вогонь або несли в поле. Тоді вогонь згасав.

Заведено поминати померлих родичів. Багато людей проводили захисні обряди, щоб захистити будинок від різного роду нечистої сили. Замазували глиною димові труби, обкурювали будинок чортополохом — вважалося, що духи не вилетить в трубу і не залишаться в будинку.

Прикмети

Як і інші свята на Русі, з цим пов’язано багато прикмет, вважалося, що якщо Агафія Корівниця, то потрібно обов’язково берегти корів. Якщо вночі не гасити ліхтар, то Агафія прийде провідати худобу. Якщо в той день був мороз, то можна очікувати ранню весну, а літо буде посушливим.

Якщо тепло, то зима вже добігає кінця. Всі, хто народився в цей день, мають рідкісний дар — вважається, що вони розуміють мову домашніх тварин. Таким людям необхідно носити камені-амулети — це онікс, турмалін, халцедон.