18 липня — Афанасьєв день, свято Місяця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна розповідати іншим людям про свої плани, мрії, бажання — не збудуться.

18 липня стародавні слов’яни відзначали іменини Місяця, а також вшановували його мати Місяцелику Мару і батька Рогатого Велеса. У народному календарі дата отримала назву свято Місяця на честь нічного світила Місяця і Афанасьєв день в пам’ять про преподобного Афанасія Афонського, інформує Ukr.Media.

18 липня за народним календарем — Афанасьєв день

Наші предки вважали, що Місяць має багато перевтілень. Це і Велесова тура, яка переправляє в потойбічний світ душі померлих. Називали його і серп Мари, який розсікає життєві нитки. Ще одна назва — чаша чаклунства або Нав’я чаша, яка половину місяця наповнюється, а другу половину вибуває.

У цю ніч люди виходили подивитися, як іменинник заграє, і визначали по його грі майбутній урожай. Якщо Місяць колір свій змінює, то сховається за хмарами, то знову появиться, значить, урожай очікується щедрий.

В іменини Місяця під місячне світло було прийнято викладати домашні обереги і кухонне начиння, особливо срібне. Люди вірили, що так предмети заряджаються особливою магічною енергією.

Звичаї та традиції

18 липня вважався у наших предків днем втрат, тому сьогодні не варто починати нових справ, вирішувати важливі питання, особливо матеріальні. Зате для розлучень дата сприятлива, якщо жити вже зовсім не під силу, то розставання саме в цей день пройде мирно і спокійно, без докорів, скандалів і з розумним поділом майна.

Обряди в Афанасьєв день

В іменини Місяця можна позбутися від злих наклепів і різних недуг за допомогою «чистого обряду». Для цього потрібно в будинку провести генеральне прибирання, потім скупатися всім членам сім’ї і надіти свіжий чистий одяг. Вірили, що після цього Місяць подарує всім домочадцям міцне здоров’я, а дому достаток.

Перш за все в цю ніч на граючий Місяць належало дивитися маленьким дітям і підліткам, щоб набратися розуму і мудрості. Той, кому вдасться розглянути найбільше його грайливих перетворень, буде найщасливішим в майбутньому році.

А щоб залучити в сім’ю матеріальне благополуччя, треба зловити момент, коли Місяць на небо виходить, і потрясти перед ним гаманцем з монетками. При цьому вимовити: «Місяць, Місяць, подаруй нам ще багато готівки».

В іменини Місяця жінки випікали спеціальне печиво, замішуючи тісто на великій кількості вершкового масла. Крім меду з борошном клали в нього горіхи і макові зерна. Печиву надавали форму півмісяця.

Зверху ще поливали випічку рідким медом і присипали сумішшю з товчених горіхів з маком. Виходили на вулицю і пригощали печивом не тільки рідних і сусідів, а й незнайомих перехожих. Вірили, що такий обряд принесе удачу в будинок і сім’ю.

Незаміжні дівчата опівночі на вулиці розплітали коси і тричі крутилися навколо себе під місячним світлом. Так вони красувалися перед Місяцем-іменинником і зазивали собі женихів.

Жінки відправлялися компаніями збирати лікарські трави під світлом Місяця. Вважалося, що цієї ночі вони володіють особливою цілющою силою.

Якщо новонароджена дитина сильно плаче ночами, то мамі потрібно, як тільки побачить на небі місяць 18 липня, тричі перевернути дитину в ліжечку з одного бочка на інший. Після цього у малюка буде спокійний сон.

Народні прикмети

Велика кількість зірок на небі цієї ночі віщує ясну погоду. Але якщо від них темні промені розходяться, значить, очікується буря.

У ніч на 18 липня по Місяцю визначають погоду на найближчі дні. Якщо він незвично великий і туманом затягнутий, чекайте погіршення погодних умов. Яскравий, блискучий і білий місяць віщує погоду суху, але з похолоданням.