Більшість народних свят на Русі не виникли на порожньому місці: вони символічно відображають язичницькі, ще дохристиянські вірування наших предків, які згодом просто вбудувалися в строгий церковний уклад, інформує Ukr.Media.
Одним з подібних свят є “Афанасьєв день”, який інакше зветься “Свято Місяця”. Воно відзначається щорічно 18 липня. У церкві в цю пору шанується пам’ять преподобного ігумена Афанасія Афонського.
Другу назву — “Свято Місяця” — подія отримала за те, що в цю пору в народі було прийнято гадати, спостерігаючи за ходом “нічного світила”.
Історична довідка
Святий Афанасій (у хрещенні, за народженням Авраам (ій)) народився в християнській родині на території Каппадокії (суч. Туреччина) в провінції Трапезунд приблизно в 925-930 р. н. е. Хлопчикові не пощастило: в ранньому віці в результаті розбійницького набігу гинуть його батьки і сироту приймають на піклування в місцевому монастирі.
Там він осягає ази грамоти і отримує непогану богословську освіту. Коли хлопчик подорослішав, його приписали до свити відомого в ті часи оратора, громадського діяча і дипломата Афанасія Константинопольського, який на той момент був довіреною особою і радником самого візантійського імператора.
Але світське життя не припало до смаку вирощеному в строгих монастирських традиціях юнакові. Пробувши при дворі пару років, Авраамій просить у вчителя відпустити його в Кімінський монастир, де через пару років приймає чернечий підстриг під ім’ям Афанасій.
У 960 році чернець Афанасій перебрався на священну гору Афон, де спробував заснувати один з перших скитів. Але вороже ставлення місцевих аскетів-відлюдників, які чинили опір спільному проживанню, змусили його переїхати на Кіпр.
На острові Афанасію уві сні прийшла сама Богородиця, яка пообіцяла сприяти всім починанням по заселенню Афона віруючими.
Окрилений одкровенням Афанасій повернувся на Афон, і вже в статусі ігумена почав активно зводити на горі монастирі. Святий загинув вночі 5 липня 1000 р. в результаті будівельної помилки, що викликала обвалення кладки однієї зі стін прямо на сплячих робітників і паломників.
Народні традиції та обряди
На “Афанасьєв день” прийнято пильно стежити за нічним небом. Люди вірили, що Місяць в цей час втрачає всі свої «льодяні» властивості і стає теплим, а його світло позитивно впливає на всі життєві процеси і зміцнює організм людини.
Відуни і відьми в цю пору за допомогою різноманітних ритуалів ворожили на весь майбутній рік, накладали особливо сильні закляття і чари. Такі ворожіння активно не віталися церквою і людей, які “говорять з потойбічними силами ” часто ловили з подальшою стратою або насильницьким постригом в монастир.
Повір’я і прикмети
- З ранку в небі веселка висить — завтра буде дощ;
- Хмари вдень жовтого відтінку — також до дощу;
- Ясний місяць 18 липня віщує спокійну погоду і теплу осінь; затуманений або взагалі не видно за хмарами — бурі, грози і жорстокі зимові холоди;
- На кленовому листі опівдні каплі виступають — осінь буде тепла і дощова з великою кількістю ягід і грибів;
- До полудня над водою серпанок стоїть, і мошкара низько над нею хмарою в’ється — серпень буде дощовим, а осінь холодною і короткою.