19 лютого – Вакула Телятник: історія, традиції та прикмети свята

Вакула Телятник — народне свято, яке відзначається щорічно 19 лютого. У православній традиції в цей день вшановується пам’ять єпископа Вакули Смирнського. Назва свята пов’язана з телятами, тому що точно на цей період припадав отел корів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Православна церква дев’ятнадцятого лютого згадує благі діяння єпископа Вакули, який жив в 1 столітті нашої ери. Згідно з однією з теорій, він був одним з учнів Іоанна Богослова. Вакула став першим єпископом міста Смірна. Там він “відкривав очі” місцевим язичникам, показуючи, що вони живуть не за законом Божим. Святий хрестив “невіруючих” в Малій Азії і проголошував християнське вчення. Одна легенда свідчить, що після його смерті на місці, де розташована могила, виросло миртове дерево. Особливістю рослини було те, що вона зцілювала від хвороб.

У народі Вакула здобув популярність як помічник у сільському господарстві, особливо при розведенні корів.

Традиції та обряди

У цей день особлива увага приділяється коровам. Вважається, що потрібно окурити хлів з тваринами чебрецем, щоб молоді телята виросли здоровими і сильними. Якщо цього не зробити, існує великий ризик, що приплід не проживе довго.

До сьогоднішнього дня в селах продовжують вікові традиції. У зв’язку зі святом у слов’ян з’явився цікавий молочний ритуал. Після того, як корова народила, перші 12 годин люди не використовували її молока. Тільки після проходження цього часу його знову можна було вживати в їжу. З першого молока, яке отримували після народження теляти, робили спеціальну ритуальну кашу в знаки подяки для божеств. Цю кашу заговорювали спеціальними заклинаннями і давали трохи поїсти корові. Вважалося, що такий ритуал допомагає в пологових процесах тварини.

Чергова цікава традиція була пов’язана із захистом молодого покоління корів від пристріту. Відразу після народження, господиня читала особливу змову з проханням до будинкового про охорону теляти. Вважалося, що після такої магічної дії теляті не загрожують хвороби, і воно виросте міцне і здорове.

Крім різноманітних ритуалів і обрядів, збереглися старі повір’я, які пов’язують з цим днем. Більшість з них пов’язані з погодними умовами. Наприклад, якщо цей день буде морозним, то:

  • Літо буде посушливим.
  • Висока температура буде триматися весь сезон.

Найцікавіша прикмета — передбачення майбутнього за кольором народжених телят. Якщо весь приплід різнокольоровий — не дуже приємні новини. Це означало, що в найближчому майбутньому господарів чекають неприємності. Коли всі телята одного кольору, то щастя і удача будуть вірними супутниками сім’ї.

Спостерігали і за самими коровами. Залежно від того, як спала тварина, господині могли дізнатися про наближення пологів. Після успішних пологів категорично заборонялося давати гроші або продукти в борг. Вважалося, що це призведе до швидкого збіднення господарства.

Самотні діви в цей день молилися з надією знайти свого судженого. Вважалося, що молитва в цей день особливо сильна і допоможе зустріти свою долю.

Прикмети

З 19 лютим пов’язана велика кількість народних прикмет. Можливо, варто до них прислухатися. Вони допомагали визначити, яка буде погода в наступні дні, а також навесні і влітку.

  • Тепло 19 лютого говорить про те, що березень буде холодним.
  • Потепління на Вакулу до того, що у корів буде зменшуватися кількість молока.
  • Корова народила двійню одноколірних телят — хороші новини, різних — погані справи.
  • Погладити теля по спині — до його хвороби.
  • Якщо на деревах шелестить сухе листя — буде снігопад.
  • Польові мишки бігають по снігу — кілька днів небо буде затягнуте хмарами.

Якщо домашні собаки в цей день згортаються калачиком і прикривають лапками ніс — це вірна ознака, що скоро вдарять сильні морози. До речі, за собаками можна спостерігати не лише в це свято, тому що вони відмінно відчувають зміни погоди.

Варто було звернути увагу і на сни цієї ночі. Коли сниться людина, яка танцює у виставі, це означає, що незабаром відбудеться знайомство з дуже цікавою людиною. Якщо ви головний герой уві сні — скоро відбудеться приємна і весела зустріч зі старими друзями. Емоції під час сну також мають своє пояснення. Якщо людина захоплюється талантом танцюриста — значить в реальному житті звикла надавати увагу всяким дрібницям.