Рибалки з цієї дати починали готуватися до зимової риболовлі.

Павло Льодостав — урочиста подія, що прийшла з церковного календаря, яка цього року буде відзначатися 19 листопада. У юліанському календарі дата припадає на 6 листопада. Всі православні відзначають це свято різними традиціями, а так само було помічено безліч закономірностей, які згодом стали правдивими прикметами, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Давня історія цього урочистого дня бере свій початок ще в Стародавній Русі. Церквою вже тоді шанувалася постать Павла Сповідника, якого, як відомо задушили власним священицьким нарамником прихильники аріанської гілки християнства, коли він перебував на засланні у Вірменії. По суті, його можна віднести до священномучеників християнської Церкви. Сповідником він названий тому, що його дуже любила його паства, і самовіддано боровся з аріанської єрессю, яка поширювалася в той час.

Мучениця Клавдія Анкірська Коринфська (друга половина III-IV століття), також шанована християнською церквою в цей день, вже глибокою і праведною старицею прийняла муки за Христа. Вона і ще шість дів були втоплені в озері в правління імператора Діоклетіана після того, як відмовилися виконувати язичницькі обряди і визнали себе християнками. Після смерті одна з дів з’явилася до Святого Феодота і просила дістати їх тіла з дна річки. Феодот не смів не послухатися голосу Божого і виконав все в точності, за що також прийняв мученицьку кончину.

Традиції та обряди

Найбільш знаменита і основна традиція — здійснення приготувань до зимової підлідної риболовлі. Час, коли рибалки дістають всі свої снасті, лагодять їх і мріють про багаті улови.

Також однією з традицій в цей день було уважно стежити за худобою, тому що Клавдія Коринфська вважається святою, яка протегувала всім домашнім тваринам. І ось в разі, коли коні в цей день їли багато корму, то вважалося що взимку хвороби їм не загрожують. А якщо надій молока у корів був великим, то і всю зиму потрібно було чекати таких великих надоїв.

Прикмети

Головна прикмета була пов’язана з тим, як скувало льодом річки, озера або ставки. У разі, коли лід був рівним і гладким, вважалося, що і урожай зерна в наступному році буде багатим і ляже рівними смугами на полях. А якщо крижини лежали горбами, шапками, всілякими наростами неправильної форми, то це означало, що і хліба вродить багато, і рости колосся будуть нерівномірно. Найголовніше, щоб лід в принципі був.

Багато інших прикмет пов’язував народ з цим днем. Наприклад, дивилися на поведінку птахів: якщо ті сиділи на гілках і не літали, то скоро повинні були наступити вітряні і морозні дні. А якщо водойми не замерзли, і в них плавали гуси, то потрібно було готуватися до швидкої відлиги.

Цілий ряд прикмет був пов’язаний з природними явищами в цей день. Червона світанкова заграва віщувала сніг або дощ (в більш теплу погоду), зоря над хмарами — буде сильний вітер, відсутність вітру — наступ сильних холодів, яскраві зірки на нічному небосхилі — люті морози, якщо ж зірки не сяяли і взагалі було погано видно, то селяни очікували, що незабаром піде сніг. Коли небо як би низько-низько нависало над головою, то вважалося, що погода повинна погіршитися. А постійні білі хмари безумовно були провісниками наступаючого похолодання.