Актуальні новини

19 січня – Хрещення Господнє. День великої сили води: традиції, обряди та прикмети

Як правильно зібрати воду? Чи обов’язково купатися в ополонці?

Як правильно зібрати воду? Чи обов'язково купатися в ополонці?

19 січня православні християни відзначають велике двунадесяте свято Хрещення Господнє. За церковним календарем дата отримала також назву Богоявлення, інформує .

Що означає свято?

Святкування Хрещення Господнього встановлено на честь того дня, коли Іван Хреститель хрестив у річці Йордан тридцятирічного Ісуса Христа. Під час обряду на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і в цей же час небесний голос вимовив: «це Мій улюблений Син, в якому моє благовоління».

Від цієї події пішла друга назва свята – Богоявлення (тобто Бог одночасно з'явився у всіх трьох іпостасях).

Обряди й традиції цього дня

Головною Хрещенською традицією на Русі здавна було і залишається водосвяття. Тому в народі свято назвали Водохреща.

Щоб правильно відзначити це свято, перш за все треба відвідати церковні богослужіння – ранкову і вечірню служби 18 січня, святкову літургію 19 січня.

Напередодні свята необхідно витримати одноденний строгий піст.

Як сьогодні заготовити найсильнішу воду? Всі обряди і ритуали з водою

19 січня після ранкової церковної служби проводиться «ходіння на Йордань» і водосвяття. Господь зійшов у річку Йордан і взяв на себе тяжкості гріхів і смерті, тим самим зробив воду стихією життя.

Отримавши від Бога особливу благодатну силу, вода в цей день наділена здатністю очищати людини, удосконалювати її і відроджувати до нового життя.

У день Хрещення в будь-якому джерелі, будь то море або мала річечка, вода набуває небувалу цілющу силу, вона здатна підняти на ноги навіть смертельно хвору людину.

За народним повір'ями, хто в цей день першим набере цілющу воду з криниці чи ополонки на річці, той весь рік хворіти не буде.

  11 червня — Феодосія Колосяниця: історія, традиції та обряди свята

Воду в церкві освячують двічі – у Водохресний Святвечір ввечері 18 січня, і в саме свято 19 січня. Вона називається агіасма.

Набирають її тільки в чистий посуд, допустимо використовувати скляні та пластикові пляшки, але не з-під алкоголю. Не варто набирати святу воду відрами, буде досить декількох літрів.

Це – дуже сильна вода, з плином часу вона не псується і не втрачає своїх цілющих властивостей.

По поверненні з церкви святою водою необхідно окропити житло і всі господарські споруди, дати випити членам сім'ї і напоїти домашню худобу.

Воду, що залишилася, треба дбайливо зберігати в чистому місці, бажано поблизу ікон. Але зберігати – це не означає поставити і забути про неї.

Кожна віруюча людина повинна щодня вранці випивати натщесерце пару ковтків освяченої води.

19 січня – Хрещення Господнє. День великої сили води: традиції, обряди та прикмети.

Щоб її вистачило на весь рік, поступають наступним чином:

1. Наберіть в чистий посуд (пляшки, графин або глечик) джерельної або водопровідної відстояної води.

2. Зверху налийте ложку освяченої води. Тепер вся набрана в посудину вода стає такою ж сильною і цілющою. Недарма кажуть: «Крапля Хрещенської води і море святить».

3. Пийте таку водичку щоранку, читаючи перед цим спеціальну Молитву на прийняття просфори і святої води».

Що стосується купання в ополонці 19 січня, то це хороша традиція, але останнім часом вона дещо втрачає справжній сенс.

Священнослужителі дуже жалкують, що зараз у свято Хрещення багато хто прагне не в храм на службу, а до ополонки, тому що це стало модним обрядом.

Деякі люди вважають, що занурившись в Йордані, вони змивають всі гріхи, накопичені за рік. Таке судження не те що неправильне, воно блюзнірське. Тому традиція купання в холодній ополонці 19 січня не є загальнообов'язковою.

  Знайдений у Львові фільм вперше отримав Focal International Awards

Народні прикмети 19 січня

Якщо на Водохреща суворий мороз, значить, рік буде родючим. В народі навіть склали з цього приводу приказку: «Коли Водохресний мороз над Стрітенським та Різдвяним верх візьме, чекай врожайного року».

Зоряна ніч на 19 січня віщує літом багатий урожай ягід і гороху.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь