На Фому було прийнято хлібним окрайцем годувати тих, хто слабкий здоров’ям.

Фомін день є днем пам’яті одного з дванадцяти апостолів Ісуса Христа — Фоми. Фома жив простим рибалкою, але одного разу залишив все і пішов за Христом. У цей день часто підводили підсумки року. Займалися на Фому випічкою хліба. Краєчки хліба роздавали незаможним і людям з порушеннями здоров’я. Подію відзначають 19 жовтня. На Фомін день ділили зерно, частину віддавали синові, який вирішив створити власну сім’ю, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Апостол Фома перед знайомством з Христом, жив простий рибальським життям. Його основним заняттям була ловля риби в озері. Але одного разу йому довелося послухати проповідь Спасителя. Слова Ісуса зворушили його душу. Фома вирішує все залишити і слідувати за Христом. І слідував він за ним всюди, переносячи тяготи і негаразди, що супроводжують людину в далеких переходах. За свої старання Фома стає одним з дванадцяти учнів Ісуса. Фому називали близнюком за зовнішню схожість з Ісусом.

Під час Воскресіння Христа, Фома був відсутній. Після повернення він почув від інших апостолів звістку про Воскресіння Господа. Спочатку Фома не повірив, що Христос міг воскреснути. Але довго сумніватися йому не довелося. На 9-й день Христос сам з’явився і дозволив Фомі доторкнутися до ран на своєму тілі, що залишилися після розп’яття, щоб той переконався, що це не видіння. Фома переконався особисто в тому, що диво сталося насправді, і засоромився. Він став мандрувати по землі і нести слово Боже. А ця історія справила на світ вираз “Фома невіруючий”. Так називали людей, які сумнівалися в очевидних істинах.

Традиції та обряди

У цей день займалися печінням хліба. Частину таких хлібів роздавали незаможним або людям з тілесними недугами і слабким здоров’ям. При народженні дитини на цю дату пекли особливий хліб. Ставили сіль в середину, потім підносили малюкові. Вважалося, що такий хліб в цей день міг допомогти зміцнити здоров’я. У цей день проводили огляд засіків. На Фомін день часто займалися підбиттям підсумків. У церкві ставили свічку біля образу Фоми. Якщо у родині були дівчатка, яким вже виповнилося 7 років, з цього дня починалося їх навчання ткацтву.

У селянському середовищі Фома вважався символом дбайливого ставлення і запасливості. Вважалося, що на Фому потрібно робити запаси «все тягнути в крому». Таку назву носила сумка значних розмірів або кут комори, де складували зерно. Якщо в родині син збирався одружитися, батько вів його в засіки і відгороджував йому там власний наділ, яким син і його майбутня сім’я могли користуватися. Фомі молилися, коли були якісь сумніви або невпевненість щодо питань віри.

Прикмети

Фомін день славився своїми прикметами, за якими, в основному, передбачали погоду:

  • Випадання невеликого шару снігу в цей день означало настання зими в листопаді, 22-го числа.
  • Якщо з пічної труби дим стелиться по землі, значить, скоро буде непогожа погода.
  • Приліт північних видів птахів означав, що холоди настануть рано.
  • Наступ ранніх морозів очікували і в тому разі, якщо на Фому зовсім не було вітру.
  • Не опале з дерев листя і сніг, який випав в цей день, говорили про те, що незабаром відбудеться танення цього снігу.
  • День був сприятливим для зміни замків в коморах, господарських приміщеннях і будинках. У церкві займалися оновленням ікон і лампад.
  • Якщо восени були вітри, тепла погода і вогкість, то зимовий період очікувався довгий.
  • Якщо домашні кури не хочуть виходити на вулицю, то така їх поведінка віщувала в наступну ніч мороз.
  • Втрата зуба в цей день для дівчини означала вагітність або “жіночу” хворобу. Для молодої людини застуда або приховані недуги.