2 травня — Іван Старопечерник: історія, традиції та прикмети свята. У цей день моляться Івану Воїну про захист від усіх напастей.

Іван Старопечерник — народне свято, яке припадає на другий день травня. У цей день в храмах проводяться служіння на честь преподобного ієромонаха. Згідно з традицією, до нього зверталися з проханням зберегти господарство від крадіжки або знайти винного у крадіжці, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Прізвисько Старопечерник пов’язане з місцем проживання Іоанна — в печерах Старої Лаври, яка вважається найдавнішою обителлю на території Палестини. Майбутній ієромонах потрапив в неї в юному віці. Іван відправився в паломництво по святих місцях, після чого залишився в монастирі, настоятелем в якому був преподобний Харитон. Обитель придбала популярність, як Суккійська або стара Лавра.

Іоанн відрізнявся відокремленим способом життя — весь час він проводив в молитвах і написаннях пісень для богослужінь. В якості місця свого проживання він обрав печеру. Шляхом тривалих молитов і постів йому вдалося досягти вершин просвітління, що послужило підставою для присвоєння йому духовного сану.

Традиції та обряди

Згідно з традицією, 2 травня селяни проводили обряд «одягання весни». Для цього потрібно було розкласти на відкритому місці свіже полотно і в його центрі поставити пиріг. Щоб отримати багатий урожай, потрібно вклонитися в чотири сторони і сказати на схід, що це подарунок для весни. На знак подяки за підношення вона забезпечить хороші сходи жита і льону.

Інша традиція полягала в провітрюванні одягу шляхом його розвішування на кущах і розкладання на траві. Селяни були впевнені, що від цього полотно насититься силою рослин, що оживають з приходом весни. Після провітрювання полотна згорталися в новіни, що нагадують довгі трубки і відкладалися для продажу на найближчій ярмарці. Якщо торги були успішними, то в подяку ставили свічку перед образом Івана Старопечерника. Одночасно святого просили послати хороший урожай.

Селяни вірили в справедливість Івана Воїна. Вважалося, що молитва до нього 2 травня допоможе знайти злодія і вирішити суперечку.

У знахарів в Іванів день було маса роботи — вони проводили спеціальні обряди для залучення в сім’ю удачі.

Прикмети

  • Похмура погода на свято віщувала сонячний червень.
  • Якщо 2 травня тепло, то в кінці місяця буде холодно.
  • Наявність на небі хмар, які швидко біжать — до сухої погоди.
  • Якщо пагони з’явилися на березі раніше, ніж на вільсі, то влітку буде посуха.
  • Зимова шуба у зайця віщує холод.
  • Якщо качки 2 травня будують гнізда біля води, то влітку буде мало дощів.