2 травня — Іван Ветхопещерник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні заборонено ходити у брудному одязі, одягати речі, які носили вчора.

2 травня слов’яни відзначають традиційно свято Івана Ветхопещерника. В цей день православний світ згадує святого Іоанна Ветхопещерника (або Іоанна Палевріта), шануючи християнський подвижницький шлях ієромонаха, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Як свідчить церковне придання, преподобний Іоанн жив у другій половині VIII століття. Не збереглося точних даних про дату і місце його народження. Ще в юнацькому віці, натхнений вірою у Спасителя, він вирішив стати ченцем і залишив суєту мирського життя, відправившись до Єрусалиму, щоб поклонитися там святим місцям. Під час паломництва молодий чоловік оселився в одній з найстаріших палестинських обителей — Суккійській Лаврі преподобного Харитона. Примітно, що вона перебувала в стародавній печері і носила назву Ветхой. Іоанн, який отримав згодом прізвисько Ветхопещерник, залишився там до кінця своїх днів. Живучи в обителі, він відрізнявся благочестям і чеснотою, ревно і гаряче служив Господу, приборкав плотські пристрасті, невпинно здійснював молитовні і аскетичні подвиги. Святий чернець займався також написанням урочистих богослужбових гімнів і церковних співів. Він досяг високої духовної досконалості, завдяки чому був висвячений і удостоєний сану пресвітера.

За благочестиву любов до Бога і повчальний для віруючих подвижницький чернечий шлях церква зарахувала Іоанна до лику преподобних. У православному іконопису він зображений у вигляді сивочолого старця, одягненого в скромний одяг, з довгою, роздвоєною бородою. На нечисленних іконах, що дійшли до наших часів, святий тримає в руках сувій.

Традиції святкування

Слов’яни не відмовлялися від древніх язичницьких обрядів. У день Івана Ветхопещерника було прийнято робити підношення матінці-весні. Селяни виходили в поле, кланялися на всі чотири сторони, читали змови і розстеляли на землі лляні полотна, обрізи тканини або полотна. Розкладені на них пироги та інші частування залишали на ніч. Вважалося, що такі дії сприяють багатому врожаю льону, жита та інших культур.

  Ось він — найкрасивіший чоловік у світі

Народні прикмети

  • Якщо святковий день виявлявся похмурим і дощовим, то це свідчило про те, що в червні погода буде сухою і сонячною.
  • Безвітряний захід сонця обіцяв настання тепла найближчим часом.
  • Хмари, що біжать по небу, обіцяли відсутність дощів.
  • Береза, що розпустилася раніше клена, віщувала посушливе літо.
  • Ясний, сонячний день говорив про похолодання в кінці травня.