20 лютого — День Луки: історія, традиції та прикмети свята

День Луки — це народно-християнське свято. 20 лютого Свята Церква відзначає поминанням святого мученика Луки — грецького ченця, який жив в 9-10 столітті. І вже за сформованими церковними і народними традиціями день отримав назву — День Луки, інформує Ukr.Media.

Церква увічнила поминанням ім’я і непростий життєвий подвиг стародавнього ченця, а народ за багато століть наділив цей день своїми прикметами і звичаями. Народній душі завжди були близькі розповіді про нелегкі долі та історії звичайних людей, які присвятили своє життя іншим людям, які потребують допомоги і розради. Про таких героїв складали розповіді, які живуть століття, Церква причащала їх до лику святих.

Історія свята

Одним з них став Лука — виходець з дуже бідної грецької сім’ї. Він з раннього дитинства багато працював, був слухняний і часто роздавав бідним людям їжу і свій одяг, за що його часто лаяли батьки. Він з дитинства старанно молився, і юнаком, після смерті батька, не сказавши нічого матері, пішов у монастир. У 14 років прийняв чернечий постриг ченцем. Мати дуже сильно сумувала через розлуку з сином. І Господь зробив диво — повернув Луку назад до матері. Через кілька місяців після повернення, вже з благословення своєї матері, Лука відправився до церкви Косми і Деміана на Іоаннову гору, де хотів жити на самоті, щоб проводити час в молитвах. Відмовився від земних благ на сім довгих років. Через сім років, проведених в молитвах, Лука тримає свій шлях в Коринф, де десять років смиренно служив подвижнику. Потім повернувся на батьківщину. За свої духовні подвиги Лука був винагороджений Господом даром прозріння. Своє життя він присвятив старанним молитвам і зціленню тілесних і душевних хвороб. Не маючи сану, став духовним наставником для багатьох людей. В кінці життя на горі Гелікон заснував громаду, пізніше там був побудований монастир і храм святої Варвари. Помер у віці 57 років. Передбачав свою смерть. На місці його поховання була побудована церква, а після смерті від його мощей відбувалися чудові зцілення. Християни вірять, що мощі здатні не лише зцілювати, а й надавати душевні сили стражденним.

Як і всі народні свята, День Луки має свої традиції.

Традиції та обряди

  • Поминання. У день Луки зазвичай пеклися цибульні пироги і пиріжки, частина яких призначалася для поминання померлих родичів: їх роздавали знайомим і незнайомим людям. А також відвідували могили покійних, ходили до церкви, молилися про спокійне загробне життя померлих. Потрібно було молитися і про благополуччя і достаток в родині. Просити щастя і здоров’я.
  • Вважається, що подаяння жебракам саме в цей день — на щастя. Належало бути особливо уважними, проявляти більше добра, співчуття і терпіння по відношенню до людей. А хоча б один з пирогів залишали за порогом, пригощаючи духів мертвих предків.
  • Так як в основному завжди День Луки збігається з Великим Постом, рекомендується дотримуватися відповідного раціону — вживати пісну їжу. Вітається пісна випічка, трав’яні чаї та ягідні настої.
  • Роботу в цей день рекомендується виконати до заходу сонця.
  • У цей день люди намагалися здійснювати тільки добрі вчинки, думати тільки про хороше, щоб світлі думки залучали в будинок добро і щастя.
  • У день поминання не грають весілля і не святкують ніякі інші свята. Також не рекомендувалося надягати на себе одяг з елементами зеленого кольору.
  • Не здійснюють покупок. Вважається, що вони не принесуть користі. Будуть порожніми.
  • Традиційним було приготування саме в цей день лікарських зборів, відварів, особливо з перстачу, якому приписують особливі цілющі властивості — силу хреста Животворящого Господнього.
  • У цей день добре піддаються лікуванню серцеві хвороби і напади. Цікаво, що для лікування цих недуг використовувався очерет, який не розпушився, зібраний в повний місяць, який заварювався, як чай. Стверджують, що при регулярному вживанні цього цілющого напою серцеві болі через деякий час проходили зовсім.
  • Кажуть, що люди, що народилися в День Святого Луки, відрізняються душевною теплотою, щирістю і відкритістю. Талісман з олександриту або аметисту допоможе їм в житті досягати бажаного.

Прикмети

Багато прикмет, звичаїв і традицій склалося у слов’янських народів, що шанують День Святого Луки:

  • Кажуть, що людина, яка народилася в цей святковий день, наділена здатністю розуміти мову рослин, і може стати знахарем.
  • Холодне літо слід очікувати, якщо сонце на заході цього дня буде яскраво-червоним.
  • До майбутніх холодів кури сідають рано на сідало.
  • Зимовий грім вважався поганою прикметою: чекайте влітку поганий сінокіс.
  • У цей день можна проводити змови, які можуть виконати бажання або змусити людину закохатися.
  • Іменини в цей день святкують: Лука, Олександр, Олексій, Петро.