20 лютого — День Луки (Могущниця): історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не варто ходити по покупки, а відкласти всі важливі справи на потім.

20 лютого — православне свято День Луки (Могущниця).Не кожна віруюча людина своїми діяннями може заслужити особисте церковне свято. Часто за маскою благородства ховається користь і жадібність. Але у випадку з ченцем Лукою все донезмоги навпаки — людина, беззастережно віддала себе у віру і на благо лікувала людей, він не брав з них жодної монети, і по праву заслужив звання преподобного, інформує Ukr.Media.

Історія сходження преподобного Луки

Маленький Лука народився в скромній злиденній родині. Через бідність батьків хлопчик не розлютився на світ, а навчився смиренно приймати тягарі життя, багато працював і просив Бога про здоров’я близьких. Більшу частину часу в підлітковому віці він проводив з молитвословом в руках. Переломним став момент загибелі батька. Тоді не сказавши матері ні слова Лука зібрав нечисленні речі і пішов в Афіни, що славляться великою кількістю храмів і лояльністю до віри. Там же він приймає постриг і стає ченцем.

Випадком долі молодий чернець повертається в отчий будинок, де мати невпинно молилася про його здоров’я. Після тривалої відсутності сина вона з доброзичливістю дає добро і підтримує Луку в його прагненні піти в монастир Косми і Даміана на Іоаннову гору. За своє прагнення бути угодним Господу, був наділений даром лікування хвороб, як фізичних, так і психічних.

Лука багато подорожував і шукав місце, де міг би залишити частинку своєї православної душі. За найближчі 20 років він кочував то в Коринф, то на батьківщину в Касторію, то на острів Ампіль. Зупинитися і відчути себе на своєму місці чернець зміг тільки в Стириді. Власноруч з групою учнів і сподвижників він побудував невеликий монастир, назвавши його Осіос Лукас. Там він продовжував безоплатно лікувати людей, даруючи їм просвітлення.

  Катерина Осадча привітала свого чоловіка Юрія Горбунова з ювілеєм

Лука мирно помер у своїй мініатюрній келії у віці 57 років, його мощі продовжили зцілювати людей, що зверталися за допомогою. Щоб подякувати старцю за праведно прожите життя, на місці його поховання небайдужі ченці заклали основу церкви. З часом будова завершена, на даний момент збереглися її фрагменти. Пізніше православна церква затвердила дату шанування ченця, день Луки (Могущниця), що відзначається 20 лютого.

Звичаї і ритуали

Друга назва свята, могущниця, походить від рослини перстачу, що володіє позитивною цілющою енергією. Саме 20 лютого з неї готували відвари і зілля, здатні зцілити хворого, нібито в цю дату всі знахарські ліки збільшували в рази свою дієвість завдяки покровительству Луки.

Прикмети

  • червоне сонце — до холодного літа,
  • високо піднялися хмари — до ясної погоди,
  • сни в день Луки (Могущниця) несуть позитивну енергетику і обіцяють добро.

Народжені в ніч на цю дату володіли його заступництвом і даром знахарства.