В цей день дівчатам і жінкам радять з ранку умитися кислим молоком, щоб зберегти молодість і красу на багато років.

Сергій зимовий відзначається православною церквою 20 жовтня. Це свято широко відоме серед християн, воно присвячене кільком преподобним Сергіям, які жили в різний час і віддано служили Господу. З давніх-давен християни визначали зимову погоду по дню пам’яті, присвяченому святим, до нас дійшло чимало прикмет і повір’їв, пов’язаних з православним святом, інформує Ukr.Media.

Історія свята

За переказами Сергій Печерський жив у XIII столітті. Все життя він присвятив служінню Господу, за це його прозвали послушником. Сергій виконував всі настанови Всевишнього, повністю відмовившись від власної волі.

Історія життя Сергія Нуромського (Вологодського) почалася в XIV-XV столітті. Родом він був з Греції, в Русь його привело бажання бути учнем великого Чудотворця, на ім’я Сергій Радонезький. Присвятивши своє життя вченням, одного разу він вирішив усамітнитися. Отримавши благословення у настоятеля, він відправився до річки Нурма. На шляху його зустрілося чимало бісівських спокус, довелося пережити і зазіхання розбійників, але сила, закладена в молитвах, змогла вберегти святого від загибелі.

Недовго Сергій жив на самоті, пізніше до нього приєдналося кілька паломників, які організували згодом Нуромську обитель.

Після смерті Сергія Нуромського, одному з благочестивих жителів на ім’я Никифор привидівся його образ, який звелів віруючому розчистити його могилу. Християнин вирішив, що це сон і не надав цьому ніякого значення, за що згодом був позбавлений можливості рухатися через параліч. Зцілення прийшло до Никифора біля могили Сергія, її з часом розчистили, тому там стали відбуватися чудеса.

Два друга Сергій і Вакх, які жили в III столітті, служили в армії імператора Максиміні. Вони проповідували християнство, що вважалося в той час злочином. Відмова від віри в язичницьких богів піддала їх страшним мукам. В результаті яких, Вакх був до смерті забитий бичами, а Сергій, який пройшов більше двадцяти верст в металевих чоботях з гострими цвяхами всередині, загинув від ударів меча.

Традиції та обряди

Цей день починався для християн з годівлі домашньої худоби. Пізніше наймолодший член сім’ї розтоплював піч, щоб всю зиму зберігалося в будинку тепло, і вся сім’я снідала.

В цей час річки і ставки ще не встигали покритися крижаною кіркою, тому християни опускали в них бочки з соліннями. Стабільна температура у водоймах дозволяла зберегти солоні огірки до весни.

Чоловіки дарували дружинам нові хустки, що захищало їх від нападів головного болю протягом року. Багато господинь заговорювали кисле молоко, вважалося, хто ним вмиється, то буде здоровий і не буде хворіти весь рік.

Прикмети

  • Сергій починає зиму, Мотрона встановлює зимову погоду.
  • Сніг на Сергія, говорить про початок зими з Мотрони в листопаді.
  • Вночі йде сніг — довго простоїть, вдень — незабаром розтане.
  • Блідий місяць — сніговий день.
  • Сніг на землі, а листя ще на деревах, зима настане пізно.
  • Сонячний теплий день на Сергія, пророкує теплу погоду протягом трьох тижнів.
  • Іній на траві обіцяє суху, сонячну погоду.
  • Якщо напрямок вітру повторює протягом дня рух Сонця, наступний день буде теплим.