21 березня – Весняний сонцеворот: історія, традиції та прикмети свята. В цей день з теплих країн назад прилітали жайворонки.

Весняний сонцеворот припадає на 21 березня. Багато народностей вважають, що дні, пов’язані з Сонцем, є священними. Звичайно ж, весняне рівнодення не є винятком. Заведено вважати, що саме з цього дня починається весна. Наші предки говорили, що в цей день з теплих країв прилітають жайворонки — посланці раю, які вказують на найближчий прихід тепла, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Це свято припадає на день верби. Гілки дерева приносили в будинок, оскільки раніше вважалося, що вони відганяють різний негатив, що дозволяло уникнути побутових проблем, хвороб і сварок між членами родини. Проте, з цим деревом пов’язані і негативні емоції, адже “той, хто посадить вербу — біду на себе накличе”, що означало смерть, коли дерево досягне такого розміру, що з нього можна буде виготовити лопату.

Проте, це не заважало застосовувати рослину з метою лікування від різних недуг. До періоду цвітіння люди збирали кору, висушували і варили чай в поєднанні з липою, анісом і малиною. Відвар на основі кори використовувався при ангіні і стоматиті. Порошок використовувався як кровоспинний препарат.

21 березня люди виходили на вулицю і дивилися на небо, якщо хмари високі і швидко пливуть, значить, погода буде прихильною. У разі, коли заметіль і випадання опадів у вигляді снігу, тоді можна чекати хороший урожай овочів і хліба.

Весняний сонцеворот є ознакою настання тепла і тим самим днем, після якого налагоджується погода. У далекому минулому з цією датою були пов’язані різні повір’я і прикмети, а також проводилися численні обряди, спрямовані на поліпшення життя людей. До речі, деякі з цих традицій дійшли до наших днів. Щорічно день припадає на 20-21 березня.

Цей день святкують шанувальники старих традицій або хранителі старовинних обрядів. Проте, навіть для простих людей він має величезне значення, адже він вказує на зміни, які очікують при настанні тепла.

Традиції та обряди

На День весняного рівнодення припадала маса обрядів, деякі з них шануються і зараз.

Весняний сонцеворот відрізняється виготовленням фігурок у вигляді пташок. Якщо підкидати їх, після чого ловити, то в будинку можна очікувати достаток, щастя, благополуччя і здоров’я всіх членів сім’ї. Досить поширені ворожіння за допомогою печива у формі жайворонка. При його виготовленні в тісто кладуть невеликі безпечні частинки, при цьому обов’язково пояснюють їх значення. Після цього на вибір береться будь-яке печиво і відкривається невідомість найближчого майбутнього. У цей день можна також гадати на любов.

У минулому люди розфарбовували яйця, наносячи на них спеціальний орнамент, кожен елемент якого уособлював родючість, землю, яскраву зірку на небі і нове життя. За допомогою яєць отримували священні талісмани і обереги для захисту від нечисті. Зараз ці традиції перейшли в інше свято, яке нам відоме, як Великдень, багато обрядів зберегли схожість з язичницькими старослов’янськими звичаями.

Прикмети

У минулому настання весни визначали за сонцем, тому цей день мав величезне значення для предків і зберіг свою цінність до сьогоднішнього моменту.

  • Згідно з повір’ями, якщо день буде теплим, то заморозків і холоду до самої осені не буде.
  • Якщо зустріти день весело, тоді весь рік буде без турбот.
  • Якщо зрізати гілку верби, то очиститься будинок від горя.
  • Якщо на півдні багато пташиних гнізд — до холодного літа.
  • Можна накликати смерть, якщо посадити вербу в своєму дворі.