21 серпня — Мирон Вітрогон: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не слід сваритися, а також вдаватися до поганого настрою.

Мирон Вітрогон відзначається 21 серпня. Свято назване на честь святителя Мирона. Своїм праведним життям Мирон удостоївся від Бога особливого дару творити чудеса. Народна назва свята «Вітрогон». У цей день вирують сильні вітри, інформує Ukr.Media.

Існує ще одне свято Мирон Вітрогон (пізній). Воно відзначається 30 серпня. У цей день заведено допомагати вдовам і будинкам, де немає господаря.

Історія свята

Назва свята пішла від імені святителя Мирона Критського. У мирському житті він був хліборобом. Молодий Мирон надавав допомогу всім, хто її потребував, славився добротою і чуйністю. Одного разу він виявив у себе злодіїв, які намагалися витягнути у нього зерно. Праведник не тільки не став їх лаяти, але і допоміг звалити важкий мішок на плечі. Коли викрадачі дізналися, що це був господар житла, їм стало соромно. Після цього випадку вони встали на шлях праведного життя.

Люди в рідному місті поважали Мирона. Одного разу на їхнє прохання його обрали в якості пресвітера. А через деякий час його удостоїли сану єпископа Критського. Святитель був мудрий і праведний. Він використовував ці якості для настанови своєї пастви. За своє праведне життя Господь удостоїв святителя Мирона здатністю творити чудеса. Одного разу місту загрожувала повінь. Святитель Мирон зміг зупинити воду. Він пересувався по ній як по берегу. А коли все стихло, він відновив рух води на річці, відправивши туди свого посланця, що несе жезл в руці. Смерть спіткала святителя Мирона в столітньому віці.

Традиції та обряди

День Мирона прозвали “Вітрогон” через велику кількість вітрів. Вітри не тільки посилюються, але можуть бути непередбачуваними, дути в різних напрямках і міняти їх. Колись вважалося, що вітрогони є нащадками богів. Але з приходом православної віри на Русь стали вважати вітер диханням Господа. Мирону в цей день читають молитви про заспокоєння бурхливих в цей день вітрів. Предками також читалися змови, щоб уберегтися від бід.

Предки вірили і в те, що пил може принести нечистих духів. Вважалося, що такі духи є мешканцями узбіч на дорогах. За уявленнями предків вони були невеликого зросту, у них був довгий ніс. Голова цих істот була маленька. Коли вітер піднімав пил, вважалося, що ці істоти справляють весілля. Подорожньому вони запросто пустять пил в очі.

Цікава традиція була у людей похилого віку. Вони розважали дітей загадками про вітер. Деякі з них збереглися до сьогоднішнього дня. Змови для заспокоєння вітрів, що розбушувалися, читалися в цей день до обіду. На Мирона любили заготовлювати ожину. Збирали не тільки ягоди, а й листя. Ягоди йшли на варення, як засіб від застуди і для виклику рясного виділення поту. Їх використовували для приготування киселю і винних напоїв. З листя заварювали ароматний чай. У чай йшло не тільки листя ожини. Сюди додавали суничний і смородиновий лист. Ласували свіжою ягодою, яка має неповторний смак і аромат.

Прикмети

На Мирона Вітрогона слідкували за прикметами:

  • Від погоди, яка стояла в цей день, залежала осінь. Якщо на Мирона спека, значить і осінь очікувалася тепла.
  • Гарну погоду віщувала і наявність роси з ранку.
  • Січневу погоду також визначали по Мирону Вітрогону.
  • Іній в цей день говорить про гарний врожай в наступному році. Про це ж свідчить наявність паморозі.
  • Якщо на каміні або польовій землі з’являється вогкість, значить, очікується дощ.
  • Холодну зиму варто очікувати при великій кількості ягід і червоної горобини.
  • Дощ слід очікувати, якщо квакають жаби. Вісником дощу стане і вода, що шумить в струмку.
  • Коли вода в ставку, озері або іншій водоймі спокійна, це свідчить про те, що і восени буде спокійно. Вважається, що і зима при такій воді буде без різких перепадів температур, м’яка і спокійна.
  • Святитель Мирон допомагав усім нужденним. Той, хто народився в цей день, теж стане піклуватися про нужденних людей.
  • Дощ може передвіщати модрина, хвоїнки якої стискаються або округлюються.
  • Вітер піднімає пил і жене його по дорозі, варто чекати гарного літа.
  • Непогожу погоду віщували і бутони троянд, що не розкрилися вранці.