21 травня — Іван Довгий: історія, традиції та прикмети свята. Сон з 20 на 21 травня виповниться в точності, але розповідати про нього нікому не можна.

Всенародне свято “Іван Довгий” відзначається щорічно 21 травня. У календарі Православної церкви, день присвячений пам’яті “Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова”. Прізвисько “Довгий” свято отримало у зв’язку з тим, що всю роботу в цю пору необхідно виконувати, не перериваючись: від світанку до заходу, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Апостол Іоанн був одним з особливо шанованих учнів Спасителя. Ісус зробив його одним з найближчих сподвижників за дивовижну душевну чистоту і всепрощаючі смирення і безмежну любов Іоанна до ближнього. Іоанн супроводжував вчителя практично всюди, ніколи з ним не розлучаючись. Він був особистим свідком всіх чудес, скоєних Христом під час його земного перебування. Після страти Христа, Іоанн дбав про Богородицю до самої її кончини.

Потім відправився з проповідями в язичницькі країни. Його подорожі постійно супроводжували великими чудесами. Одного разу, переправляючись на судні через Середземне море Іоанн потрапив в корабельну аварію і пару тижнів провів у морській безодні, поки течією його не викинуло на берег. Після чого апостол під здивовані погляди місцевих рибалок, просто встав і продовжив свій шлях.

Святий апостол Іоанн не боявся мирського суду. Він абсолютно відкрито проповідував на вулицях найбільших язичницьких міст всупереч гонінь християн, які активно велися. Подібна сміливість надавала його імені додаткову популярність, і число новонавернених стрімко зростало.

Одного разу Іоанна все ж спробували схопити і заарештувати, але руки стражників просто зісковзували з його тіла, а пута самовільно розв’язувалися. Тоді Іоанн був засланий на пустельний острів, де і прожив багато років, до смерті правителя, який віддав наказ.

Після повернення із заслання, Іоанн написав своє знамените Євангеліє. Всі роки, що залишилися він провів в просвіті і наставництві заблудлих душ і мирно помер у поважному віці 102 років.

Традиції та обряди

На “Івана Довгого” було традиційно заведено засівати поля пшеницею. Жінки готували випічку з пшеничного борошна і дарували її нужденним. Для цього часто ставали на багатолюдних вулицях і перехрестях. Люди були впевнені, що якщо не роздарувати все, то біда прийде в будинок. Пироги необхідно було строго роздати. На крайність — залишити на поживу звірам і птахам, але у жодному разі не їсти самому.

Чоловікам заборонялося рубати ліс і працювати на кузні. В іншому разі, ризикували сильно захворіти.

Церква “на Іоанна” забороняла лихословити, битися і розпивати алкогольні напої.

Прикмети:

  • Погода в цей день погана, йде дощ або похмуро — до негоди;
  • Світанок “кривавий” — через кілька годин почнеться злива;
  • На кущі черемхи багато суцвіть — літо буде коротким і дощовим;
  • На небі яскраво-червоний захід — весь тиждень буде хороша тепла погода;
  • Вночі місяць на небі в туманному серпанку — найближчими днями погода сильно зіпсується;
  • Чим більш дощова погода в цей день — тим рясніший літній грибний урожай;
  • Якщо вітер сильний дме — в грудні-січні чекайте сильних хуртовин;
  • Гроза з блискавками: літо очікується “парним” — з сильними зливами, але дуже спекотним;
  • Почути вранці спів солов’я — до великої удачі;
  • Спіймати щуку — до поповнення в сімействі.