22 лютого — день Панкратія: історія, традиції та цікаві факти

День Панкратія, зазвичай, відзначається православною церквою щороку 22 лютого, за старим стилем — 9 лютого. У цей день всі шанують пам’ять святого Панкратія Печерського, ієромонаха і затворника, який жив ще в 13 столітті і проводив весь свій час в молитві, ведучи при цьому аскетичний спосіб життя, інформує Ukr.Media.

Святий Панкратій не здійснив великих і гучних подвигів, але все одно удостоївся свого свята завдяки власній побожності і старанності.

Історія

Дане народне свято вважається найстарішим з усіх наявних, яке з’явилося ще в Стародавній Русі. З ним часто пов’язують безліч різних традицій, прикмет і обрядів.

Святого Панкратія мало хто знає. Всім відомо тільки те, що він жив в 13 столітті і був ієромонахом Києво-Печерської Лаври. Він володів даром цілительства, рятуючи, таким чином, людей від різних захворювань. Зрештою, він пішов жити в далекі печери, щоб стати самітником і невпинно молитися Богу. Тепер там зберігаються його мощі.

Традиція

За старих часів на Русі в день Панкратія люди, зазвичай, починали плести личаки. Зима підходила до свого завершення.

Також займалися прибиранням по господарству. Проводили перевірку наявного інвентарю, лагодили його, змащували, міняли погані деталі на новіші. А також дивилися, в якому стані знаходиться насіння, рахували запас продуктів, що залишився.

Ще спостерігали за тим, як поводиться погода, помічаючи, що зимова погода втрачає свої права і наближається весна. І якщо протягом останнього тижня стоїть неймовірно холодна погода, тим теплішим буде березень.

Якщо ж скло на вікнах запітніло — значить, скоро настане весна.

Сни, які прийдуть до людини в цю ніч, часто мають наступне значення:

  • їсти брусницю — буде міцне здоров’я;
  • висаджувати цибулю — до великого горя;
  • рахувати грошові знаки — до множення доходів;
  • свербить око або вухо — потрібно чекати гостей;
  • розводити руками — святкувати перемогу над заклятим ворогом.
  1 січня — день Іллі Муромця: історія, народні повір'я та прикмети свята

Цікаві факти

Існувало повір’я, що в такий день можна запросто позбутися від будь-якого захворювання. Тому тоді і починали лікуватися, звертаючись за допомогою до цілителів і бабок.

Також існувало повір’я, пов’язане з личаками, які якраз і починали плести в цей час. Вважалося, що вони є своєрідним оберегом для сімейного щастя і людського здоров’я. Тому їх постійно вішали з лівого боку від входу, а ще поруч з хвірткою. Ще на них начитували змови, проводили обряди і ритуали.