22 липня — Панкратій і Кирило: історія, традиції та прикмети свята. Селяни в цей день йшли збирати чорницю.

Панкратій і Кирило — свято, яке щорічно відзначається 22 липня. Ця церковна подія присвячена спогадам життєвого шляху двох великомучеників — Панкратія Тавроменійського і Кирила Гортинського. З цього дня починається активний збір врожаю огірків і чорниці, інформує Ukr.Media.

Історія свята

22 липня — народне свято, яке поєднує в собі шанування пам’яті двох священномучеників — Панкратія і Кирила.

Панкратій жив приблизно в час, коли нога Христа ще ступала по землі. Його батько був віруючою людиною, і дізнавшись про народження Христа, з часом вся сім’я вирушила в Єрусалим, щоб Ісус Христос благословив сина. Панкратій був здивований побаченим чудесам і сам почав вірити в Бога. Після поїздки він обзавівся знайомством з апостолом Петром.

Після того як батьки Панкратія померли, він вирішив стати відлюдником і присвятити життя молитвам. Пізніше трапилася несподівана зустріч з Апостолом Петром, і вони разом стали добиратися до апостола Павла. Петро і Павло благословили Панкратія на служіння Господу і хрестили його. Довгий час він правив, але одного разу язичники підняли бунт. Панкратій болісно помер від того, що був закиданий камінням.

Кирила протягом усього життя переслідували імператорська влада через християнську віру, а жив він у третьому столітті нашої ери. Перший раз він потрапив у в’язницю разом зі своїми братами. З Божою допомогою він опинився на волі, після чого відправився в Рим. Там він довгий час проповідував, але переслідування почалися знову. Тепер він тримав курс на Єрусалим. По дорозі у священну країну Кирило побачив видіння, що вело його до острова Крит. Прибувши на острів, люди обрали його єпископом. Більшу частину свого життя Кирило провів тут. Але оскільки гоніння християн не припинилися, чоловік був спійманий язичниками. Вони змушували його зректися віри, поклонятися язичницьким богам і проповідувати язичництво. Але єпископ продовжував істинно вірити в Господа Бога, після чого був засуджений до спалення. Вогонь не зміг спалити його благодатне тіло, і імператор засудив його до смертної кари — позбавлення голови. Помер мученик у віці 90 років.

Оскільки дати смертей у цих людей збіглися, то заведено поминати їх в цей день святими молитвами.

Традиції та обряди

Через те, що в цей день згадують великих мучеників, то заведено молитися Господу Богу і просити його про здоров’я, силу і благополуччя всієї родини.

Що стосується господарства, то в цей день збирали перший урожай огірків. Жінки повинні встати раніше всіх і зібрати в городі стільки огірків, скільки членів сім’ї. Прийшовши додому, потрібно було помити їх і прочитати молитву «Отче наш». Потім огірки роздаються членам сім’ї і з’їдаються. Вважалося, що це допоможе зміцнити здоров’я кожного і захиститися від неприємностей.

Господар же своєю чергою повинен був встати з ранку, піти на город і взяти один огірок. Помивши його і також прочитавши молитву “Отче наш”, огірок закопується посеред городу. Це сприятиме щедрому врожаю на наступний рік.

Також в цей день дітлахи збирали чорницю і несли господаркам, щоб ті спекли пиріжки з цією ягодою. При приготуванні тіста господині читали молитву і просили Бога про міцне здоров’я своїх близьких. Люди, з проблемами зору вмивалися водою, в якій помили чорницю, щоб відновити і поліпшити зір.

Обід повинен був складатися зі страв з огірками, чорницею і обов’язково на столі повинен бути чорничний узвар. У народі кажуть: “чорничний узвар — Божий дар”. Насамперед за столом потрібно було помолитися, потім випити узвар і тільки потім можна було пробувати інші страви.

Працювати в землі можна було, навіть потрібно. Якщо урожай огірків дуже бідний, то наступний посів потрібно проводити на тих грядках, де раніше була посіяна кукурудза.

Прикмети

Більшість прикмет пов’язані з першими огірками і погодними умовами.

  • Хто спробує перший урожай огірків на світанку, тому сприятиме удача весь рік і міцне здоров’я.
  • Якщо під час молодого місяця в ніч перед святом йде дощ, то найближчий місяць буде сухим.
  • Якщо вночі небо дуже затягнуте і місяць ледве-ледве видно, то чекати дощів.
  • Неяскраві зірки на небі свідчать про швидку грозу.
  • Коли почервоніла суниця, то пора припиняти сіяти овес.
  • Найближчу погоду можна визначити по кваканню жаб. Якщо звуки гучні — буде жарко, якщо тихо — чекати дощової погоди, а якщо не чутно взагалі, то буде похолодання.
  • Якщо, пішовши в ліс, ви виявили багато мурашників, це означає, що зима буде довгою і морозною.