23 квітня – Терентій Маревний: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не рекомендується лаятися, з'ясовувати стосунки, лихословити.

Терентій Маревний — подія, на честь якої Церква щороку 23 квітня проводить службу. Православні згадують 33 мученики, в число яких, увійшов і Терентій. Всі вони були вірні Ісусу і в період з 249 по 251 рік постраждали за свою віру, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Життя Святого Терентія протікало в третьому столітті нашої ери, він жив в Африці. На троні в цей час сидів імператор Декій, який був язичником. І ось одного разу ним був виданий указ, що потрібно обов’язково принести жертву ідолам.

Терентій разом зі своєю дружиною чинили опір царській волі, і були заточені в темницю. У неволі нудилися й інші ув’язнені-християни, але всі спроби змусити їх зректися християнства були марними.

Зрештою, слуги імператора-язичника привели їх до свого храму і Декій особисто віддав наказ, щоб мученики принесли ідолам жертву. Але ті звернулися до Бога, закликали його на допомогу. Тут же істукани почали хитатися, а капище завалилося. Фортуніану від побаченого охопив гнів, він розгнівався і віддав наказ усім бранцям відрубати голову.

Потім Декій наказав привести Терентія з друзями, показав обезголовлені тіла і знову запропонував відмовитися від християнства. Мученики відповіли відмовою. Їх труїли зміями, не давали їжу, змушуючи страждати від голоду. Зрештою Господом був посланий ангел, який збив з мучеників кайдани, захистив від змій і нагодував нещасних. Фортуніану стало ясно — бій програний, і він віддав наказ позбавити бранців голови.

Традиції та обряди

  • У день святого Терентія існує дві непорушних традиції — дружина, яка згрішила, кається у своїх гріхах. І ніхто з домашніх не їде в далеку подорож.
  • Селяни на Русі до того, як прийняли християнську віру, були шанувальниками бога Ярили, тому проводили обряд, що відмикає землю. Суть полягала в наступному: брали ніж, креслили коло і залишали ножик в самому центрі. Прийнято було вважати, що потім можна починати земляні роботи. Адже оживали джерела, переставала спати земля, наповнюючись силами і зароджуючи в собі нове життя.
  • У народі є повір’я, що якщо в цей день навколо Сонця, що сходить є серпанок, то рік буде врожайним на хліб. А ось якщо сонечко буде ясним, то хорошого нічого не буде. Селяни засмучувалися і вважали, що доведеться заново орати землю і знову сіяти хліб, бо перша висадка врожаю не дасть.
  • До цього свята ставало тепло, усюди дзюрчали струмочки, що розм’якшують ґрунт, і встановлювалося бездоріжжя. Тому день вважався невиїзним і в далеку дорогу ніхто не пускався. Народ вважав, що у Свято святого Терентія всюди встановлюється бруд, дороги зникають і краще сидіти вдома.
  • У народі побутувало повір’я, що в цей день дружина, за якою числяться гріхи, повинна в обов’язковому порядку принести покаяння чоловікові у всіх своїх грішках і проступках. Причому прощали лише ту, хто кається щиро і хоче з благовірним жити мирно і спокійно.
  • День цього святого якнайкраще підходив для того, щоб гадати і займатися любовною магією. Неодмінно належало помити по всьому будинку підлогу, випрати одяг, а всі, зростаючі в будинку рослини, полити. За допомогою такої простенької ворожби в будинок зазивалися незлі розумні люди. У спальній кімнаті запалювалися свічки, зроблені з рожевого воску.
  Ірина Федишин зібрала на концертах у США і Канаді 300 тис. доларів і купила 60 авто для ЗСУ

Прикмети

  • Якщо на Терентія на небі ні хмаринки, а сонечко яскраве, то можна починати обробляти озимі поля.
  • Якщо ліщина покрилася сережками, то землі побоюватися подальшого промерзання не варто було.
  • Поява молоденьких павучків в день Терентія означає, що тепло нарешті прийшло назовсім, а ось якщо старі павучки сидять високо — буде приморожувати.
  • Туман, що стоїть навпроти сонця означає швидкий дощ.
  • Життя, народжених в день Терентія, завжди сповнене змін. Їх камінь — корунд.