23 лютого — Прохор Весновій: історія, обряди та традиції свята. Сьогодні не можна брехати, вводити в оману, перебільшувати — зробите себе вразливими для нечисті.

23 лютого православні християни віддають шану преподобному Прохору Чудотворцю, ченцю Печерського монастиря, віруючій людині з широкою душею. Він відмовився від задоволень і спокус світу на користь аскетичного складу життя і допомоги нужденним, інформує Ukr.Media.

Історія появи свята

Прохор Лебедник народився в Смоленську орієнтовно в 1047 році. Точні відомості про дитинство достеменно невідомі. Прохор був абсолютним аскетом, що відкидає мирські блага в релігійних цілях. Своє незвичайне прізвисько він отримав харчуючись тільки власноруч приготованим хлібом з трави лободи, перетертої в борошно, не їв нічого, крім церковної просвіри і звичайної води. За часів половецької атаки Русь була вражена голодом великого масштабу. Прохор відкинув мирські справи і присвятив себе випічці хліба з лободи, який він безкоштовно роздавав нужденним. Люди стверджували, що благословенні вироби були солодкі як мед, а якщо комусь довелося вкрасти їх або забрати таємно — гірким як лобода. Після цього слава про доброту і безоплатність Прохора розлетілася по Русі.

Потім ще одна біда огорнула батьківщину — дефіцит солі. Дізнавшись про це блаженний збирає в келіях і монастирях попіл і силою молитов перетворює їх в сіль. Це обурило місцевих торговців і купців, адже старий просто забирав їх можливість нажитися на горі, і вони подали скаргу самому Святополку. Князь став на бік жадібних торговців і наказав викрасти сіль. Яке було його здивування, коли по приїзду сіль перетворилася назад в попіл. Сором і совість замучили Святополка, він прийняв рішення вибачитися перед Прохором, після чого між чоловіками оселилася дружба. Коли блаженний Прохор в 1107 році помер своєю смертю, князь на власних руках ніс його труну до місця спочинку.

  МКМС готує програму з медіаграмотності населення

Щоб віддати данину поваги святому, церква увічнює пам’ять про нього в Прохорів день, 23 лютого, а оскільки останні дні лютого говорять про відхід зими, свято ще називають “Прохор весновій”.

Обряди і традиції

У народі кажуть, що на Прохора Весновія не можна ходити до води, бо духи, які вирішили побешкетувати, можуть заплутати або затягнути в трясовину. Особливо це стосується атеїстів, яким чуже почуття віри. Цю дату заведено проводити вдома в спокої і молитвах. Чоловікам слід на час відмовитися від роботи. Широкі масові гуляння і застілля зазвичай не влаштовуються.

Якщо людина мучиться важкою хронічною хворобою, починати лікувати недугу найкраще в Прохорів день під заступництвом святого, так хвороба швидше піде.