Всенародне свято день Симона відзначається щорічно 23 травня. У календарі Православної церкви, день присвячений шануванню Апостола Симона Зілота (Кананіта), інформує Ukr.Media.
Історична довідка
Симон був зведеним братом Христа від попереднього шлюбу його мирського Отця Йосипа. Він займався рибальством.
Одне з Великих чудес Христос зробив саме на весіллі брата. У розпал урочистостей, на столі у новоствореної сім’ї закінчилося вино. За місцевими повір’ями — погана ознака, що обіцяла молодятам горе і нещастя.
Тоді Марія упросила сина допомогти молодятам, і з волі Спасителя, спорожнілі чани знову наповнилися ігристим напоєм. Побачивши таке диво, Симон ревно повірив у Христа. Через пару тижнів він кинув дружину і пішов мандрувати зі Сином Божим, ставши його учнем і першим з Апостольської дюжини.
Про служіння і проповіді Симона в історії збереглося більше усних переказів, ніж задокументованих джерел, тому деталі його життя мають кілька трактувань. Достеменно відомо, що він проповідував на території Північної Африки та Близького Сходу: він був у Єгипті, Мавританії, Лівії та Юдеї. Також відомо, що він помер мученицькою смертю. Але точних свідчень де це сталося не залишилося.
Традиції та обряди
У народі святий був покровителем знахарів і травників і сподвижником в знаходженні скарбів. На день Симона знахарі і цілителі працювали не покладаючи рук, щоб запасти якомога більше рослин. Люди вірили, що в цей час вони володіють особливим концентрованим (не завжди лікувальним) ефектом.
Перед зборами, потрібно було помитися, одягнутися у все пране і випросити допомоги і благовоління у матері-землі. Трави збиралися не руками, а серпами. На крайній випадок: чистими тканими відрізками або рушниками.
Було прийнято пучок свіжозібраних трав залишали у головах немовляти. Якщо той незабаром в’янув, значить дитина незабаром захворіє.
23 травня заборонялося орати на землі. Не можна було вставляти в ґрунт різну колючо-ріжучу зброю і садовий інвентар. Люди вірили, що в цей день, сама Мати-Земля засіває луки і поля своїм насінням. Тому свято ще називали “Симон посів”.
Діти в цю пору були поголовно в служінні у травників — за допомогу їм обіцяли щедру винагороду у вигляді дрібних монет і різноманітних солодощів.
Чоловіки намагалися багато не пити і допомагали по господарству дружинам.
Деякі з досвітньої зорі відв’язували ланцюгових собак і йшли за ними. Існувало повір’я, що якщо господар добрий і щедро годував їх, то тварини можуть привести до заритих скарбів. У зворотному випадку, вони обов’язково наткнуться на змію.
Прикмети
- З ранку дощ пішов — влітку будуть часті негоди;
- Купчасті хмари по небу пливуть — погода в найближчі дні буде теплою і сонячною;
- Птахи перед світанком щебечуть — до грози;
- Зустріти в цей день в лісі дрозда — до багатства;
- Спіймати в річці рака — до великої удачі;
- Зустріти змію або жабу — до хвороб і розорення;
- Розбити на вулиці посуд — до розбрату у родині;
- Корову доїти — грошима смітити.