24 червня – День Варнави: історія, традиції та звичаї свята. В день Варнави нечисть з усіх селищ збирається і ділить землю.

24 червня православна церква відзначає дату шанування апостолів Варфоломія Канського і Варнави кіпрського, великих учнів месії. У народі торжество більше відоме як День Варнави. Вважається, що напередодні свято не можна косити сіно і рвати на полях траву, щоб не принести в будинок нечисту силу і не залишити худобу без корму на зиму, інформує Ukr.Media.

Історія житія апостола

Йосія (Йосип) народився в 1 столітті на середземноморському острові Кіпр. Його батьки переїхали туди з Палестини, охопленою війною. Згідно з даними з відкритих релігійних джерел, Йосип був дядьком або двоюрідним братом Марка, одного з чотирьох великих євангелістів. Мати і батько з дитинства ростили хлопчика в добрі, турботі, прищеплюючи любов до Всевишнього. Коли юнак досяг віку повноліття, його направили в столицю Ізраїлю, Єрусалим, для навчання у рабина Гамліеля Ха-Закена (в християнських Писаннях спрощено — Гамаліїл). Разом з Йосією слово Боже осягав майбутній апостол Павло.

Коли в стіни Єрусалиму ступила нога Христа, юний Йосія покірно пішов за Месією. Ісус прийняв його в послідовники. Так кіпрський праведник знайшов статус апостола від 70-ти і був названий Варнавою, дослівно — “син розради”. Нове прізвисько було вибрано святими невипадково. Інші апостоли дали це ім’я за широкі пожертвування на адресу християнської громади і готовність допомогти будь-кому хто цього потребує, незалежно від статусу і статі.

Все своє праведне життя Варнава подорожував і проповідував Слово Господнє. Повернувшись на Кіпр він заснував православний храм, де продовжував нести службу. Помер учень Ісуса у віці 76 років — не бажають миритися з його діяльністю іудеї закидали Йосипа камінням. Його тіло з почестями було поховано поблизу міста Саламін, де пізніше заснували монастир імені святого.

  Новий кліп Лободи викликав неоднозначну реакцію у прихильників

Інший послідовник Христа, Варфоломій, жив в цей же час в Галілейській Кані. Вважається, що його друге ім’я — Нафанаїл. Він був прямим родичем апостола Пилипа, який і привів чоловіка до помазаника.

Після вознесіння Сина Божого Варфоломій продовжив нести проповідь у багатьох містах і країнах, зцілюючи хворобливих і допомагаючи бідним. Одне з його чудес накликало на чоловіка загибель. Він позбавив від недуги дочку царя Полімія, внаслідок чого весь царський двір прийняв рішення звернутися в християнство. Це не сподобалося місцевим язичникам, які звикли жити за власними законами. Збожеволілі єретики схопили апостола і розіп’яли вниз головою, але Нафанаїл продовжив славити Отця Небесного. Тоді невіруючі живцем здерли з нього шкіру, намагаючись заподіяти більше фізичних страждань, але Варфоломій не зламався. За наказом брата царя учневі Христову відрубали голову. Останки його були дбайливо зібрані побратимами і поховані за традиціями. Після трагічної загибелі мощі продовжили дарувати чудеса і здоров’я наверненим християнам.

Вірування і традиції дати

Люди вірили, що в день Варнави нечисть з усіх селищ збирається і ділить землю. Біси нібито вирішували між собою, хто якою роботою буде займатися — лякати дітей, наводити хвороби на ледачих господарів, губити урожай. Коли обов’язки були розділені, чорти починали кататися по траві. Саме тому і вважалося, що косити і рвати трави не варто — принесеш в будинок бісенка. Розпал цих діянь припадав на полудень, тому прийнято було не виходити з двору.

На цей же час припадали “русалочї гуляння”. Ундіни ставали видимими і справляли весілля з лісовиками. Бувало так, що мавка заманювала в свої обійми заплутали подорожніх, лоскотала їх і не відпускала додому. Там, де пройшла русалка, ґрунт наповниться родючістю і цілющою вологою.

  Співачка Ірина Федишин поділилася с шанувальниками спільним відео з синами