25 травня — Єпіфанів день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна виявляти жадібність — оточуючі люди відвернуться.

Епіфанів день відзначається 25 травня і є народним святом. Цей день присвячений єпископу Епіфанію Кіпрському, шануванню його пам’яті і молитвам йому. Він є одним з перших отців церкви, відомий як непримиренний борець з єрессю, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято присвячене святителю, єпископу Епіфанію Кіпрському, шануванню його пам’яті.

Своє друге найменування Горобинівка цей день отримав завдяки шанованому в Стародавній Русі дереву — горобині. За народним повір’ям вона захищає від пожеж.

Святий Е. Кіпрський був народжений в 4 столітті. Коли він був молодий, він зустрівся з ченцем Лукіаном, який прищепив йому любов до християнської віри. Чернець наставляв Епіфанія, потім хрестив його і поселив його в своїй обителі. Через кілька років Е. Кіпрський став архієреєм в місті Саламін, що на Кіпрі. За часів свого правління він невтомно відстоював християнську віру, постійно надавав посильну допомогу бідним і немічним. З нечисленних даних, що дійшли до наших днів, відомо:

  • святитель мав не дуже гарну освіту;
  • дуже багато подорожував по найдальших куточках Землі;
  • досить негативно ставився до філософії античності, а також до культури.

Помер святитель в 5 столітті. За визнанням сьомого Вселенського Собору Святий Єпіфаній є батьком і наставником Православної Церкви.

Традиції та обряди

Служителі православної церкви моляться до святого Епіфанія Кіпрського, просячи його в своїх молитвах про захист від всепоглинаючого полум’я.

Звичайний народ в це свято проводить обряд біля горобин, що ростуть біля хати або неподалік неї. Дівчата в найбільш ошатних сарафанах червоного кольору водять хороводи, співають і танцюють. Таким чином вони задобрюють вогненних духів і заважають йому вирватися на свободу.

З давніх часів горобина вважалася володаркою чудодійної сили і оберегом. Люди вірили, що вона може захистити від посухи, пожежі, блискавки та інших нещасть, які можуть обрушитися на селянина і його житло. З цієї причини це дерево воліли садити поруч з будинком, щоб воно оберігало сімейне вогнище від бід.

Горобинове дерево захищає також від пристріту, а його гілки допоможуть подорожньому, що заблукав, знайти дорогу додому.

В Епіфанів день особливого значення надавали і лататтю. Селяни вірили, що воно здатне перемогти нечисту силу і хвороби. А також могло приворожити коханого. Але водночас не можна було приносити додому біле латаття — могли загинути домашні тварини.

Згідно зі старими легендами, латаття — це русалка, тому воно таке привабливо красиве. Зривати його потрібно різким рухом і в певні години, сказавши перед цим щось ласкаве.

Прикмети

  • Якщо сонце сходить червоного кольору, то буде посушливе літо.
  • Якщо яскрава зоря вранці, то посушливе літо призведе до пожеж.
  • Горобина добре цвіте — селяни зберуть багато льону.
  • Якщо на це свято на водоймі з’явилося листя латаття, а бутони відкриті, то заморозків більше не буде. Якщо ж бутони закриті — заморозки повернуться.
  • Латаття білого кольору в будинку — є ймовірність загибелі всієї живності в будинку.
  • Щоб захистити себе від небезпек в дорозі, потрібно в ніч перед подорожжю проговорити особливу змову над лататтям і взяти його з собою.
  • Тим, хто народився в день цього свята, горобина є покровителькою. Камені-обереги: лазурит, смарагд.