26 червня — Килина Гречишниця: історія, традиції та прикмети свята. Селяни в цей день пучками зірваної в полі гречки прикрашали ікони в будинку.

Килина Гречишниця — церковна подія. За православним календарем 26 червня шанували святу Акилину Старшу, Фінікійську. У народному календарі цей день називається Килина Гречишниця. За старовинними повір’ями це свято вважалося хорошим періодом для посіву гречки. Ця зернова культура була найпоширенішою в Стародавній Русі. Також необхідно було стежити за погодою, і придивлятися до прикмет, тому що від цього залежало чи чекати багатого врожаю в поточному році, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У червні йде спекотна пора посіву зернових культур. Також тепла літня погода, що встановилася, віщувала навалу комарів та інших комах. Свята Акилина з раннього дитинства присвятила своє життя служінню Божому. Коли Акилині було 12 років, у фінікійській державі почалися гоніння на християн. Акилина прийняла мученицьку смерть, тому що не змогла зректися своєї віри. Днем пам’яті церква встановила 26 червня. У народі згідно з прикметами, це свято стало називатися Килина Гречишниця. Оскільки гречка здавна вважалася запорукою добробуту і достатку, культура ця була дуже вибаглива, і вимагала ретельної до себе уваги.

Традиції та обряди

Традиційно старі церковні свята переростали в традиційні народні гуляння. Наші предки, шануючи святу мученицю Акилину, традиційно в цей день вранці відправлялися до церкви, там вони молилися, щоб до осені отримати хороший урожай. Адже Килина Гречищниця була покровителькою гречки, особливо улюбленої і цінної крупи в слов’янських сім’ях.

Вже пізно було садити огірки, тому що вони будуть поганими: кривими і несмачними. Зате, якщо видався погожий день, то обов’язково з цього дня потрібно було сіяти гречку. Погода повинна бути сонячна і суха, садити насіння потрібно в м’яку землю. Оскільки терміни посіву гречки залежали від погоди, тому що при заморозках насіння гречки гинуло. У народі говорили, в деяких районах потрібно садити гречку за тиждень до Килини або після протягом тижня.

  Вілл Сміт став обличчям світового бренду Moncler

Також за народним календарем день Гречишниці означав свято каш. У цей день в кожному господарстві діставали старі запаси гречки з торішнього врожаю і варили ситну смачну гречану кашу. Вважалося, що гречка має лікувальну силу, нею прийнято було пригощати мандрівників, убогих і жебраків. Скуштувавши кашу, люди дякували господарям, бажали їм здоров’я і багатого врожаю. Адже довгий час існує приказка: «гречана каша — матінка наша, а хлібець житній — батько рідний».

З цього дня селяни стежили за домашніми тваринами. Корови ставали неспокійними від навали комарів, тому в народі Акулину ще прозвали комарницею.

Багато комах починають свою активну діяльність і сильно набридають і людям, і худобі. Спекотна червнева погода змушувала виганяти худобу в поле з раннього ранку, щоб до обіду закривати тварин в прохолодному сараї, тому що вони мучилися від спеки і комах. Тому ще цей день має назву “Акулина — задери хвости”.

Прикмети

З погодою на Русі пов’язано багато повір’їв і прикмет.

  • Червень — благодатний місяць, хлібородний, весь місяць висаджують нові посіви, щоб врожайним був весь рік.
  • Якщо в червні теплі ночі — родючий буде рік, накритий буде багатий стіл.
  • Багато мошок — до гарної погоди. У ліс ходити не можна — комахи здолають.
  • Якщо трави і квіти сильно пахнуть — значить піде дощ.