26 червня — Килина Гречишниця: історія, традиції та прикмети свята. Селяни в цей день пучками зірваної в полі гречки прикрашали ікони в будинку.

Килина Гречишниця — церковна подія. За православним календарем 26 червня шанували святу Акилину Старшу, Фінікійську. У народному календарі цей день називається Килина Гречишниця. За старовинними повір’ями це свято вважалося хорошим періодом для посіву гречки. Ця зернова культура була найпоширенішою в Стародавній Русі. Також необхідно було стежити за погодою, і придивлятися до прикмет, тому що від цього залежало чи чекати багатого врожаю в поточному році, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У червні йде спекотна пора посіву зернових культур. Також тепла літня погода, що встановилася, віщувала навалу комарів та інших комах. Свята Акилина з раннього дитинства присвятила своє життя служінню Божому. Коли Акилині було 12 років, у фінікійській державі почалися гоніння на християн. Акилина прийняла мученицьку смерть, тому що не змогла зректися своєї віри. Днем пам’яті церква встановила 26 червня. У народі згідно з прикметами, це свято стало називатися Килина Гречишниця. Оскільки гречка здавна вважалася запорукою добробуту і достатку, культура ця була дуже вибаглива, і вимагала ретельної до себе уваги.

Традиції та обряди

Традиційно старі церковні свята переростали в традиційні народні гуляння. Наші предки, шануючи святу мученицю Акилину, традиційно в цей день вранці відправлялися до церкви, там вони молилися, щоб до осені отримати хороший урожай. Адже Килина Гречищниця була покровителькою гречки, особливо улюбленої і цінної крупи в слов’янських сім’ях.

Вже пізно було садити огірки, тому що вони будуть поганими: кривими і несмачними. Зате, якщо видався погожий день, то обов’язково з цього дня потрібно було сіяти гречку. Погода повинна бути сонячна і суха, садити насіння потрібно в м’яку землю. Оскільки терміни посіву гречки залежали від погоди, тому що при заморозках насіння гречки гинуло. У народі говорили, в деяких районах потрібно садити гречку за тиждень до Килини або після протягом тижня.

  На Підзамчі Jam Factory Art Center відкрив новий мистецький простір

Також за народним календарем день Гречишниці означав свято каш. У цей день в кожному господарстві діставали старі запаси гречки з торішнього врожаю і варили ситну смачну гречану кашу. Вважалося, що гречка має лікувальну силу, нею прийнято було пригощати мандрівників, убогих і жебраків. Скуштувавши кашу, люди дякували господарям, бажали їм здоров’я і багатого врожаю. Адже довгий час існує приказка: «гречана каша — матінка наша, а хлібець житній — батько рідний».

З цього дня селяни стежили за домашніми тваринами. Корови ставали неспокійними від навали комарів, тому в народі Акулину ще прозвали комарницею.

Багато комах починають свою активну діяльність і сильно набридають і людям, і худобі. Спекотна червнева погода змушувала виганяти худобу в поле з раннього ранку, щоб до обіду закривати тварин в прохолодному сараї, тому що вони мучилися від спеки і комах. Тому ще цей день має назву “Акулина — задери хвости”.

Прикмети

З погодою на Русі пов’язано багато повір’їв і прикмет.

  • Червень — благодатний місяць, хлібородний, весь місяць висаджують нові посіви, щоб врожайним був весь рік.
  • Якщо в червні теплі ночі — родючий буде рік, накритий буде багатий стіл.
  • Багато мошок — до гарної погоди. У ліс ходити не можна — комахи здолають.
  • Якщо трави і квіти сильно пахнуть — значить піде дощ.