Свята Гликерія – ранньохристиянська мучениця, яка проживала в II столітті та постраждала за віру при римському імператорі Антоніні Пія.

Народне свято Лукера-комарниця відзначається 26 травня 2019 року (за старим стилем — 13 травня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам'яті двох святих на ім'я Гликерія: мучениці Гликерії діви та праведної Гликерії Новгородської, діви. Назва свята «Комарниця» з'явилася у зв'язку з безліччю прикмет цього дня, які пов'язані з комарами, інформує .

Історія

Мучениця Гликерія жила у II столітті в Троянополі під час гонінь на християн при імператорі Антоніні. Рано стала сиротою. Знайшла розраду в християнському храмі, куди ходила щодня. В день свята божества Зевса вона намалювала на лобі хрест і увійшла в язичницький храм. Коли Бог почув молитву Гликерії, він послав блискавку в статую ідола, і той розлетівся на дрібні камені.

Місцевий правитель Савін наказав побити дівчину камінням і замкнути в темниці. В ув'язненні до Гликерії приходили ангели, зцілювали її рани та приносили їжу й воду. Коли Савін відправився в Іраклію, він взяв мученицю з собою. Там Гликерію піддали новим тортурам: кинули в піч, здерли з голови шкіру, роздягли й закрили в темниці. Але ангели знову її зцілили. Вранці на Гликерію нацькували левицю, але та покірно лягла біля ніг мучениці. Тоді дівчина сама попросила Бога закликати її до себе. У клітку вбігла друга левиця, яка умертвила Гликерію. Сталося це приблизно в 177 році.

Друга свята, якій присвячений цей день — Гликерія з Новгорода. Вона померла молодою. Через півстоліття після смерті дівчини, в 1572 році, витягли з землі її недоторканим тліном тіло. Після урочистого положення останків в церкві святих Флори та Лавра, біля них в той же день почалися чудесні зцілення. Це послужило причиною канонізації святої.

Традиції та обряди

В це народне свято садять першу гречку, в народі відому як «маївка». Вона рідко приносить хороший урожай. Її користь — у квітах, які необхідні бджолам і птахам.

Чоловіки працюють на полях з ранньої зорі до пізнього вечора. Жінки носять їм у кошиках обіди.

Прикмети

  • Багато комарів — до хорошої погоди.
  • Хмари комарів — буде багато вівса і трави.
  • Мало комарів — травень без дощів пройде.