28 червня — День Фіта: історія, традиції та прикмети свята. Вважається, що з цього дня всі співочі птахи, крім зозулі, перестають співати.

День Фіта святкується вельми своєрідно — люди займаються домашнім господарством, розводять домашніх тварин. Серед церковних свят багато пов’язані з трудовою діяльністю на полях (посівні роботи), вдома, на скотному дворі. Торжество, присвячене пам’яті Фіта святкується щороку 28 червня, коли починається сама пора приводити в порядок господарство, купувати, розводити худобу. Пам’ять Фіта селяни шанують також для багатого врожаю злакових культур. Хороший збір злаків забезпечував сільських людей продуктами на зиму. У день Фіта термін посіву зернових культур приходив до кінця. Посів насіння після свята не давав хорошого врожаю. Селяни в день святкування пам’яті святого приходили на ранкову службу і просили його дати їм багатий збір зерна, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Згідно з давнім переказом Фіт, будучи ще юнаком, загинув за християнську віру. Дотримуючись церковного календаря свято відзначається 15 червня. Як розповідає легенда Фіт народився в кінці III початку IV століття в Сицилії, в язичницькій родині знатного чиновника. Наставник, який займався вихованням хлопчика за віросповіданням, був християнином. Він і вселив у хлопчика віру в Бога і любов до нього. Батько Фіта всілякими погрозами намагався повернути сина в язичницьку віру, але хлопчик з наставником і годувальницею пішов в Луканію (область в Італії).

Святий Віт (Фіт — слов’янський варіант імені) нескінченно молився богу, за що він отримав дар чудотворця. Він займався зціленням безнадійно хворих людей, переконував язичників прийняти християнство. Імператор Діоклетіан доклав усіх зусиль, щоб переконати хлопчика повернутися до старої віри. Фіт молив Бога, просячи сил не піддаватися спокусі.

Під час гонінь християн його намагалися силою змусити змінити віру, б’ючи, кидаючи до диких звірів. Фіт переніс багато жорстоких випробувань, але ангели зберігали і оберігали його. Не задовольнившись тортурами, язичники підвісили його, наставника і годувальницю і забили до смерті. Сталося це на початку 300 року (IV століття), коли хлопчикові було всього 12 років.

  Фото сина принца Гаррі та Меган вперше потрапило на королівську різдвяну листівку

Традиції та обряди

Під час святкування дня Фіта за традицією віддають знак поваги його наставнику Модесту і годувальниці Кріскентії. Також церква вшановує пам’ять святого Амоса, який боровся проти язичників ще в VIII столітті до Різдва Христового.

Святого Фіта знають і шанують у багатьох європейських країнах. Наприклад, в Німеччині, де є статуя великомученика Віта (Фіта), за традицією заведено танцювати перед нею. Цей ритуал приносить здоров’я, дозволяє позбутися від важких недуг.

У день шанування Святого сильно виростав овес. Традиційно, селяни виходили в поля оберігати соковитий урожай від худоби. Якщо худоба з’їсть багато свіжих трав, можуть початися хвороби, що призведе до загибелі тварин. Зазвичай, після 28 червня селяни більше не займалися посівом. Говорили, що засіяне після свята поле не дасть хорошого врожаю.

Прикмети

  • Якщо випадало багато роси, рік вважався родючим.
  • Туманна погода, що триває весь день означала довгі дощові дні.
  • Посіяне 28 червня поле — урожай буде бідним, неякісним.
  • Скупчення великої кількості мух — багатий, соковитий урожай.
  • Непогожі дні наступають, коли коники стрекочуть неприродно дзвінко.
  • Хто народився 28 червня, того чекає благополуччя, щастя, багатство.