Вважалося, що в цей день чаклуни можуть передати свої здібності учням.

Павлів день, який відзначають в народі 28 січня, вважається ще Днем чаклунів. Варто ретельно розібратися, чому в цей день два абсолютно різних за своєю суттю свята. Вникнувши в назви, не зовсім зрозуміло, як ім’я християнського апостола може бути пов’язане з демонізмом. Історія слов’янського народу, який сповідував спочатку язичництво, а потім християнство, допоможе розібратися з цими двома святами. В результаті кожна людина зробить висновок для себе, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Павло Фівейський був ченцем і відлюдником. Він народився в Єгипті в місті Фіви. У дитинстві, залишившись сиротою, Павло страждав від жадібного родича, спраглого спадщини хлопчика. В юності Павло прийняв християнство, за що злий родич хотів видати його гонителям. Молодому чоловіку довелося сховатися в печері. Там він прожив більше дев’яноста років, харчуючись фініками і хлібом, принесеними птахом. За ці муки і страждання церква зарахувала відлюдника до лику святих.

Як видно з історії, це не апостол Ісуса Христа, описаний в Біблії. Чому ж люди шанують його? Слов’яни самі багато страждали від нужди, несправедливості, гонінь, тому і поклонялися тим, хто стійко витримав всі біди. Люди вірили, що душа цієї людини поруч з Богом, і він, почувши їх молитви, заступиться за пригноблених.

Друга назва свята День чаклунів навиває страх і жах. Так і було за старих часів: люди боялися темних сил, псування, пристріту, тому придумували різні способи захисту.

Залишається загадкою, чому два свята об’єднали. Швидше за все, при прийнятті християнства на Русі відбулося змішання язичницьких традицій і православних.

Традиції та обряди

У Павлів день і День чаклунів люди вірили, що чаклунки навчають своїх учнів, а ті пробують магічні чари на простому народі.

Всі боялися нещасть, хвороб, лих, заподіяних злими духами. Люди з покоління в покоління передавали захисні обряди: постукати по дереву, поплювати через плече та інші.

Традиції ці так міцно вкоренилися, що навіть в нашому освіченому двадцять першому столітті деякі слідують їм. Дізнавшись і прийнявши християнство, слов’яни-язичники молили про допомогу і захист як православних святих, так і язичницьких богів.

Прикмети

  • Ясно видно зірки вночі — посилиться мороз, а хмарне небо — потеплішає.
  • Мерехтливі зірки — бути хуртовині.
  • Північний вітер і снігові хмари — тепло не скоро прийде.
  • Сніг в цей день говорить про холодне і дощове літо.
  • Ясна сонячна погода — літо буде спекотним.
  • Тиха погода — весна і літо будуть помірно дощовими.