28 травня — Пахом Теплий: історія та традиції свята. В цей день під забороною сварки, суперечки, скандали, брехня, злі думки, непорядні вчинки.

28 травня послідовники православ’я в усьому світі святкують день пам’яті преподобного Пахомія Великого, засновника першої фіваїдської кеновії. Він віддав життя в ім’я богослужіння і мудро шанував чистоту помислів і справ. На Русі ця дата мала й інші назви — Бокогрій, Пахом Теплий, тому як в цей період визирало вже майже літнє сонце і починалися справжні теплі дні, інформує Ukr.Media.

Історія житія преподобного

Пахомій народився в єгипетських Фівах в 3 столітті в заможній родині язичників. З раннього дитинства він отримував якісну освіту і світське виховання. Хлопчик був спокійним, розважливим і цнотливим.

Коли йому виповнилося 20 років, Пахом був призваний до лав воїнів армії правителя Костянтина. В ході військової операції, в якій брав участь юнак, його загін був тепло прийнятий християнами. Вони покірно ділилися своєю їжею і одягом. Майбутній священнослужитель був настільки вражений, що дав собі обіцянку прийняти цю віру. По поверненню в місто він хрестився, а потім прийняв рішення піти в пустелю подалі від людських благ і вести відлюдницьке життя. Там він знайшов настоятеля, який став йому духовним батьком — Паламона, і став покірно нести служіння Господу. Так Пахомій провів більше 10 років. Одного разу йдучи по пустелі він почув голос Божий, який нарік його будівельником на місці руїн Тавени чернечої обителі. Паламон підтримав юнака, побачивши в явищі волю Творця, і всіляко допомагав у будівництві. Незабаром настоятель помирає, залишивши Пахомія Фіваїдського наодинці з кіновією.

Поступово до нового настоятеля стали стікатися ченці з усіх куточків Верхнього Єгипту. Вони захоплювалися працьовитістю, смиренням і справедливістю чоловіка, шанували введений ним єдиний статут. Їх число наближалося до семи тисяч, що викликало необхідність розширення чернечого гуртожитку.

Всю свою службу преподобний зцілював хворих, виручав нужденних і трепетно ставився до хворих, допомагаючи їм здолати недугу. Він помер безболісною смертю, проживши трохи більше п’ятдесяти років. На смертному одрі за ним смиренно доглядав улюблений учень — Феодор Тавенісійський.

В історію православної церкви служитель увійшов як творець чоток, які спочатку виглядали як мотузка з нав’язаними на ній специфічними вузлами для перебирання. На сьогодні християнство практично відкидає використання чоток, приписуючи їх необхідність тільки ченцям і старообрядцям. Він же є першобудівником кеновій — свого роду гуртожитків, де ченці трудяться, моляться і приймають їжу спільно, маючи при цьому власні келії для сну і усамітнення.

Як дата відзначалася у давнину

Традиційно в день Пахома Теплого господині займаються посадкою пшениці. Роботи з посіву інших культур рекомендувалося відкласти до кращих часів — не зійдуть. Приступали до праці в основному рано вранці, щоб встигнути до обіду, при цьому читали спеціальні молитви і змови на високий врожай.

Вечірній гулянь і бенкетів не влаштовували. Свято потрібно було проводити в справах, не вдаючись ліні і неробству. Коли був вільний час дозволялося спостерігати за змінами в природі — так здавна пророкували швидке майбутнє. Наприклад, спекотна безвітряна погода напередодні обіцяла жінкам хороші сходи і спекотне літо, а господарям будинку — славний улов.