28 жовтня — Єфимій Осінній: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна набирати воду з колодязя — вона може принести людям хворобу.

Єфимій Осінній, християнське свято, що відзначається в жовтні, 28 числа щорічно на честь православного святого, мученика-ченця, ієродиякона, аскета Євфимія Солунського, Нового, інформує Ukr.Media.

Життя святого

Святий Єфимій народився і жив у Палестині в IX столітті. Його батьки, прості християни, дали синові ім’я Микита. З їхньої волі він рано завів сім’ю, але коли йому виповнилося 18 років, вирішив стати ченцем. У монастирі на горі Олімп він прийняв постриг і отримав нове ім’я — Єфимій. Служив в обителі Пісідіон, поки не дав клятви суворо дотримуватися правил аскетизму. Після цього він з відлюдником Йосипом оселився на Афоні. Там преподобні займалися умертвінням плоті заради винищення плотських бажань і гріховності.

Про подвижницький подвиг стало відомо в окрузі і до ченця потягнулися люди. Тоді Єфимій усамітнився на острові. Після повернення в Салоніки він послідував подвигу стовпників, які безперервно молилися на кам’яному стовпі.

За своє довге життя (помер в Палестині в 74 роки) він встиг відновити церкву Св. Андрія і побудувати жіночу чернечу обитель. Мощі преподобного Єфимія Нового Фессалонікійського зберігаються в місті Салоніки, в базиліці Св. Дмитра.

Обряди і вірування

Єфимій Осінній називається бджільником, тому що бджолярі готували вулики до зимівлі. Чоловіки валяли на зиму валянки, ремонтували с/г інвентар, готували сани. Жінки тріпали льон, а результат роботи виносили на загальний огляд: у кого краще.

Вважалося, що нечиста сила повертається в будинок після літньої відсутності. Вона заважає працювати: плутає нитки в ткацьких верстатах, б’є посуд, псує їжу, лякає. Особливо вона любила сідати біля ткаль. Щоб її прогнати, жінка повинна була перехреститися і звернутися за допомогою до Єфимія. У святого просили миру і благополуччя в родині, позбавлення від нечисті і гріховної пристрасті.

  Велика українська письменниця Ліна Костенко сьогодні відзначає День народження

Прикмети

Про цей день народ говорив, що від єфимієвого холоду коріння рослин із землею змикається, всі комахи ховаються на зиму в траву, природа засинає.

Негоду віщують такі прикмети:

  • хмари пливуть над висхідним сонцем і кучкуються;
  • весь день свистить сова-сплюшка;
  • знижується атмосферний тиск.

Тепло віщували ясно-синє небо, тьмяні зірки, літаючі комарі. Поява комах означала теплу зиму.

Про настання морозу зі снігопадом судили по чистому вечірньому небу і багряному обрамленню різної форми навколо Місяця. Морозну погоду на 2 тижні передбачали по червоних колах навколо Сонця. Але найбільше чекали снігу: якщо його надує — буде хороший урожай хліба.

Ті, хто народжуються на Єфимія, сповнені сил і енергії, душа колективу і хороші організатори.