Не варто сьогодні здійснювати дорогі покупки.

Юхимій Осінній — це народне свято, яке відзначається 28 жовтня. На свято заведено шанувати пам’ять святого Євфимія Солунського. А також в цей день готувалися до холодів. На свято існувало багато звичаїв. Раніше люди їх дуже суворо дотримувалися, а зараз вони залишилися лише в селах, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Це свято і народне, і християнське. Святий Євфимій на момент народження був названий як Микита. Хлопчик народився в Палестині в 9 столітті. Микита одружився ще в юному віці (батьки наполягали), але в 18 років покинув будинок, де залишилися дочка і дружина.

Микита прийняв постриг у храмі на горі Олімп. Там його і нарекли Юхимієм. Після цього Юхимій оселився з відлюдником Йосипом. Разом вони вели паломницький спосіб життя і були відлюдниками. А коли помер святий Йосип, Юхимій реконструював монастир святого Андрія, який був практично в руїнах, і почав збирати свою громаду ченців.

Традиції та обряди

На Євфимія заведено робити певні дії. День оточений безліччю традицій і повір’їв.

Вважалося, що саме 28 жовтня починаються холоди, наближається зима. Вона набирає силу. Люди вірили, що в цей день коріння рослин ховається під землею, комахи ховаються, а вся природа засинає. З кожним днем стає все холодніше. Саме тому було заведено готуватися до зимових холодів. До морозів готували будинок, споруди, одяг, худобу, вулики.

За традицією у свято прибирали вулики, прибирали городи до настання холодів. Бджоли відправлялися в сплячку, а пасічники закінчували сезон збору меду. Якщо не встигнути зробити це вчасно — бджоли замерзнуть.

Оскільки ще на Юхима тріпають льон, щоб підготувати його до шиття одягу. У зв’язку з цим сформувалася ще одна традиція — влаштовувати оглядини. Жінки виносили льон на вулицю, а інші вибирали у якої майстрині льон вийшов найтонший і м’який. Адже від якості сировини залежать підсумки праці — лляні полотна, з яких потім будуть виготовлятися предмети одягу, серветки, скатертини та інші речі.

  Сергій Притула опублікував зворушливе сімейне відео з молодшою донькою

Льон тріпали різними способами: вдаряли об стіну, м’яли, топтали ногами. Але частіше використовували спеціальний інструмент — тріпало. Це дощечка з ялини або ялиці. Нею били льон. Такі дощечки були дуже красиві, їх робили власноруч і передавали у спадок.

Льон завжди дуже поспішали висушити — інакше він насититься вологою і доведеться все сушити знову.

Чоловіки ж виготовляли валянки, робили шуби, інвентар для сільського господарства, лагодили будинки і сільськогосподарські споруди. А жінки з цього дня починали в’язати теплий одяг з пряжі. Зазвичай заготовляли шкарпетки, рукавиці на всю сім’ю.

Прикмети

Вважалося, що на Євфимія нечисть виходить і починає пустувати. Особливо пустують кікімори. Вони не сміють шкодити людям влітку, а ось взимку заважають жінкам вести домашні справи: б’ють посуд, бруднять речі, плутають нитки, рвуть тканини і пряжу. Захиститися від неї можна за допомогою молитви святому, святої води і хреста.

Є прикмета, коли можна побачити кікімору. Якщо вона сяде за ткацький верстат, вона стане видимою. Щоб позбутися кікімори, потрібно було дочекатися весни і зробити певний ритуал. Однак у Євфимія можна було попросити захисту від нечисті. Саме на свято всі сільські жінки йому молилися.