Найнебезпечніший день року, як захистити себе.
Православні християни 29 лютого згадують про богослова і ченця преподобного Іоанна Касіяна Римлянина, інформує Ukr.Media.
За народним календарем, дата називається день Касіяна або Касіян Високос (заздрісник, перекіс або недоброзичливець), Касіян Грозний (скупий, косоокий, заздрісний, немилосердний або злопам’ятний).
Ким був святий Касіян?
Проживав Касіян в IV-V століттях, родом походив з Римської імперії. Йому було більше двадцяти років, коли він прийняв рішення відправитися в Палестину. Там Касіян прийняв чернечий постриг.
Потім протягом десяти років він мандрував по Єгипту, в скитах і монастирях вивчав звичаї і правила чернецтва. У 400 році добрався до Константинополя, де отримав призначення в диякони від самого Іоанна Златоуста.
З 405 році Касіян жив у Марселі, де служив пресвітером. Він є автором дванадцяти книг про християнське вчення і засновником двох монастирів (за типом єгипетських) — чоловічого і жіночого.
Які на цей день обряди і традиції?
Слов’яни вважали день Касіяна особливо небезпечним, навіть демонічним, оскільки він буває один раз в чотири роки. Згідно з народними прикметами, високосні роки завжди нещасливі — повальні хвороби з’являються, падіж худоби починається, плодові дерева засихають.
Кажуть, що це витівки Касіяна, який на весь білий світ розлютився через те, що його день раз на чотири роки святкують. В народі навіть приказку придумали на цей рахунок:
«Злий Касіян на селян. Коли на дерево подивиться — воно засохне, і худоба під його поглядом з ніг валиться».
Попри всю праведність життєвого шляху преподобного Касіяна, в народі він представлявся негативним чином. Люди малювали собі його злобним і заздрісним, з поганим характером, смертоносним поглядом, косоокістю і дуже великими повіками.
Згідно з повір’ями, Касіян підпорядкував собі всі вітри, які тримає під дванадцятьма замками і на дванадцяти ланцюгах. Якщо захоче він на худобу й на людей мор наслати, то спускає вітер на землю. Вони вважалися недобрими. Народ прагнув скоріше сховатися від вітру 29 лютого.
Сьогоднішній день становить небезпеку! Будьте обережні і постарайтеся себе захистити
Наші предки вірили: що б людина не задумала, не затіяла 29 лютого, нічого не вийде. Роботу якусь почне виконувати — вона не заладиться. На вулицю якщо вирішить вийти — то хвороба підхопить, а то і зовсім помре. Тому найчастіше всі роботи припиняли ще напередодні (ввечері 28 лютого).
Вірили, що сьогодні Касіян опускається на землю, заздрить людському щастю і злющий на все живе, і починає всіх мучити. Тому слов’яни намагалися в цей день взагалі не виходити з дому і по можливості ні з ким не розмовляли. Спокійно проводили день в домашніх турботах.
Навіть домашню птицю і худобу не випускали на вулицю. А щоб уберегти їх від хвороб, в хлівах і пташниках розвішували обереги і читали спеціальні молитви.
Особливо небезпечним вважається ранковий час, до полудня нечиста сила біснується і по землі літає. Тому 29 лютого у наших предків було заведено спати до самого обіду, тоді точно можна уникнути біди.
Дуже погано, якщо людина народилася в день Касіяна: вважалося, що вона на все життя приречена на нещастя, буде багато хворіти і рано помре. Таким людям завжди слід бути гранично обачними та обережними, не ризикувати зайвий раз, не довіряти нікому, не поширювати чутки.
Боялися люди, якщо 29 лютого величезні зграї ворон над поселенням кружляють, а на вулицях півні не співають і зовсім не чутно собачого гавкоту. Це передвіщало мор або епідемію страшної хвороби. Те ж саме віщував пугач, який випадково залетів у село.
А про те, щоб в такий день дитину хрестити або укласти шлюб, не могло йти й мови. Ці важливі події взагалі небажані у високосний рік. Згідно з народними прикметами, якщо пара одружується в такий рік, то хтось із пари рано помре.
Щоб убезпечити себе в цей день, не впускайте у свій дім людей, особливо сторонніх, на нічліг. Інакше всім домочадцям хвороб не минути.
Погодні прикмети на 29 лютого
- Рік буде врожайним, якщо 29 лютого сніг або туман.
- Якщо живете поблизу лісу, то прислухайтеся до нього сьогодні. Шарудять дерева — чекайте відлигу, а якщо ліс тріщить, то мороз буде міцнішати.