Оленин день відзначається щоліта 3 червня. Всі православні віддають данину пам’яті і моляться святій цариці Олені. Саме завдяки їй імператор Костянтин зробив християнство державною релігією. Селяни називали Олену по-різному, але всі імена були пов’язані з льоном. Така особливість пояснювалася тим, що саме в це свято починали сіяти льон. Багато людей звали її просто — Оленою, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Історикам важко назвати точні роки життя великої святої. За різними даними майбутня цариця народилася в 248-250 роках у звичайній селянській родині. Свята з’явилася на світ неподалік Константинополя, де і познайомилася з майбутнім чоловіком — Констанцієм. На той момент він займав пост перфекта Галлії. Вона народила сина, який відвоював свої права і став єдиновладним імператором Риму. Костянтин Великий зробив столицею місто Константинополь (в ті часи — Візантія). Його мати дотримувалася християнської віри на відміну від більшості римлян. Вона намагалася поширити християнство серед людей і розвинула бурхливу діяльність. Олену назвали рівноапостольною за розвиток православної віри і зведення її в державну.
У 80 років цариці прийшло видіння, в якому їй вказали поїхати в Єрусалим і влаштувати розкопки. Олена організувала пошуки. В їх результаті був знайдений хрест, на якому був розп’ятий Ісус Христос. Свята виконала свою місію на землі і відійшла в інший світ. За різними джерелами Олена померла в 328-330 роках.
Царицю вважали покровителькою льону і просили її про гарний врожай. Жінки постійно молилися до неї, оскільки льон використовували в багатьох сферах діяльності. З нього шили одяг, виготовляли олію і застосовували для побудови житла.
Традиції та обряди
В Оленин день починали сіяти льон і молилися святій про гарний врожай. Бабусі здійснювали цікаві обряди для отримання хороших врожаїв. За одним з обрядів було прийнято збирати з усього селища яйця і давати їх в дорогу чоловікові, який їхав в поле і здійснював посів льону. Мужик перед цим повинен був поснідати зібраними яйцями і тільки потім братися за роботу. Шкарлупки від яєць слід було привезти назад в село. Був ще один цікавий звичай. Якщо сіяла жінка, вона знімала з себе весь одяг. Бабусі вважали, що льон зглянеться над бабою без одягу і допоможе їй.
3 червня було прийнято працювати в полі. Люди в цей день сіяли гречку і овес, пшеницю і ячмінь. Багато господинь в день Олени садили огірки. Обряд на хороший урожай овочів жінки проводили в таємниці від усіх. У господинь був оригінальний звичай під час проростання огірків. Для цього знаходили в будинку лапоть і тягли його до грядки з овочем. При цьому необхідно було говорити, що огірки повинні також добре плестися, як з дому плівся лапоть.
В Оленин день неможливо зустріти жінку з заплетеним волоссям. Дівчата щиро вірили, що розпущене в свято волосся стане краще. Олена-льоносійка повинна була доторкнутися до пасм. Після цього волосся стає об’ємним і довгим як льон. Дівчата молилися цариці, щоб вона подарувала їм красу.
Прикмети
- З народним святом пов’язано безліч прикмет. Якщо в день пам’яті цариці розквітала горобина, то в майбутньому чекали хороших врожаїв льону.
- Якщо в свято чувся гучне цвіркотіння коників, то незабаром повинен початися дощ.
- За звучанням грому можна визначити характер дощу. Якщо звучить гучний гуркіт — дощ ітиме довго, якщо тихий — він швидко закінчиться.
- Дощова погода обіцяла сильні опади восени. Якщо за вікном дощ йшов з градом, то через 6 місяців чекали снігу.
- Якщо в день пам’яті святої кувала зозуля, то горобина цвіте і пора садити льон.