В цей день було заведено проклинати нечисть, щоб вона не вилазила зі своїх нір і не заважала людям жити.

День Прокла святкують щорічно 3 грудня. У православ’ї згадують святого Прокла Константинополя, патріарха. Також намагалися якомога більше проклинати нечисту силу, щоб вона ніколи не вилазила з власних нір, не турбувала і не збивала з праведного шляху людську душу, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Ще в юності молодий чоловік на ім’я Прокл, почав читати Святе Письмо і при цьому багато молився. Наставником став святитель Іоанн Златоуст, який вчив мистецтву ораторства, а також викладав інші знання. Більш того юнак перебував поруч з учителем навіть тоді, коли перед ними постав апостол Павло. Через деякий час юнак отримав чин диякона, потім і пресвітера. А після смерті вчителя продовжив займатися тим же, що той і сам робив — вів проповіді в церквах і храмах, розташованих в Константинополі. Парафіяни ж зі свого боку з величезною любов’ю і повагою ставилися до нього за його благопристойність, самовідданість і турботу про всіх нещасних і знедолених.

Є випадок з життя святого Прокла, коли він зміг врятувати багатьох людей від біди, молячись за них Богу. Під час його патріаршества, стався великий землетрус, через який було зруйновано велику кількість міст і сіл. Жителі Константинополя разом зі священником вийшли за місто, щоб помолитися, попросивши Бога про заступництво. В цей же момент один хлопчик завдяки невідомій силі піднявся високо в небо, а після повернувся назад, причому цілий і неушкоджений. Він повідомив, що чув спів ангелів. Коли ж народ повторив за ним слова молитви, лихо тут же закінчилося.

Традиції та обряди

Існує багато захоплюючих традицій і обрядів, пов’язаних з даним святом. Коли потрібно обов’язково слати прокляття в бік темних сил, не даючи їм вибратися на білий світ. Вважалося, що вони ховаються в землі від морозів, отже, можуть легко вибратися і образити будь-яку живу істоту. Тому часто використовувалися різні захисні змови, а також прикмети, в які обов’язково вірили.

Адже нечисть постійно прагнула потрапити в житло людини. І робила це ночами, коли народ спав. Намагаючись потрапити до будинку через вікна, двері або трубу, залишившись на ніч відкритими. Тому, перед тим як лягти спати, всі наявні отвори перехрещували, а посуд накривали палицями, складеними на хрест, одночасно вимовляючи захисні молитви.

Крім того темна сила відганялася за допомогою будяків, які ще з літа висушували, а потім збирали в в’язанки. Все це підпалювалося, димом обкурювалася вся хата, особливо приділяючи увагу дверям і вікнам.

На думку людей, існувало багато різних духів і до кожного намагалися застосовувати свій захист.

До того ж 3 грудня відновлювалася зимова дорога. Адже до появи автомобілів найчастіше користувалися возами і санями, які могли легко застрягти в бруді. А тому, як дороги висихали, покривалися снігом, тут же починали люди їздити по всій окрузі. Звідси і виник звичай просити святого Проклу, принести успіх в дорозі.

Прикмети

  • Багато снігу обіцяє дощовий червень.
  • Хмари пливуть, розтягнувшись — почнеться хуртовина.
  • Падаючий сніг з ранку вказує на те, що скоро настануть теплі і ясні дні.
  • Снігур починає співати, а сорока ховатися — чекайте початку хуртовини.
  • Випадає багато опадів, значить, їх необхідно чекати також 3 червня.
  • Потріскують дрова в печах і камінах означає, що скоро настануть морози.
  • Дитина, що народилася в цей день стане хорошим майстром.