3 серпня — Онуфрій Мовчазний: історія, традиції та прикмети свята. На згадку святого в цей день люди намагалися працювати мовчки.

Онуфрій Мовчазний — народне маловідоме свято, яке випадає на 3 серпня (за старим стилем відзначається 21 липня). Православна церква в цей день вшановує святого Онуфрія, який жив біля Києво-Печерської Лаври, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Чернець Онуфрій оселився в Ближніх (в інших джерелах їх називають Антонієві) печерах Києво-Печерської Лаври в XII столітті. Похований тут же. Зарахований до лику святих. Про причини, через які його мощі вважаються нетлінними, про факти, що вплинули на зарахування його до святих сучасників не відомо. Онуфрій заслужено отримав прізвисько Мовчазний. Мав суворий характер, був мовчазним, замкнутим. Чернець вів спокійне самітницьке життя, дотримувався постів, молився.

Традиції та обряди

Для сучасного християнина вшанування святого — відвідування церкви, молитви і відпочинок від фізичної праці. Раніше народ дещо інакше відзначав такі свята. На Русі Онуфрія Мовчазного в цей день шанували незвично. Вони не тільки працювали, не покладаючи рук, але і всю роботу виконували мовчки. Намагалися не розмовляти без потреби. При необхідності могли за день сказати не більше 2 слів. Такими діями люди віддавали повагу святому, зберігаючи разом з ним обітницю мовчання.

На Онуфрія Мовчазного існувала традиція перевіряти сховища для зерна. У разі знаходження прогнилої дошки, пошкодженого даху або іржавих цвяхів селяни усували поломки. При виявленні цвілі на дошках, їх протирали оцтом і обкурювали суцвіттями полину. Якщо в коморі заводилися гризуни, то запускали туди кота. Зерносховище добре провітрювали, просушували, щоб майбутній урожай не зіпсувався і зберігся до наступного року.

Прикмети

Зі святом пов’язані різні прикмети та приказки. Приміром:

  • Вночі на Онуфрія прохолодно і свіжо — значить, бути ранній, суворій і затяжній зимі;
  • З ранку багато роси — не чекайте врожаю на льон;
  • Якщо туман розстеляється по землі з вечора і розсіюється на світанку — бути гарній погоді;
  • Ілля Пророк йде полем, перераховуючи снопи, а преподобний Онуфрій плуг готує до роботи;
  • Якщо на Іллю — грім, на Онуфрія — дощ;
  • 3 серпня постійно гримить грім — чекайте град.
  Україну на конкурсі «Євробачення 2024» представлять Alyona Alyona та Jerry Heil

Онуфрій Мовчазний — народне, а не церковне свято, про яке багато людей не знають. З повагою ставтеся до спадщини предків. Цінуйте, почитайте, успадковуйте їх традиції та обряди.