3 травня — Окликання предків: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні заборонено влаштовувати скандали на цвинтарі, під час поминального застілля.

Згідно з багатовіковими традиціями, 3 травня відзначається свято Окликання предків. У цей день слід було звернутися до своїх померлих родичів і дозволити їх душам відвідати своїх нащадків, інформує Ukr.Media.

Про свято

Віруючі вважали, що не тільки живі сумують за покійними близькими, а й душі предків, які покинули нас, бажають відвідати світ земний і подивитися, як живуть їх нащадки. Але їм потрібно було допомогти, для чого проводили обряд окликання. Зі світанком найстарша з живих представниць роду йшла на кладовище, де, не шкодуючи сліз, зверталася до померлих, розповідаючи, як нелегко без них живеться, таким чином закликаючи їх зазирнути в рідний дім.

А в хаті тим часом щосили йшли приготування до зустрічі гостей. У поминальні дні, вважалося, дух небіжчика насичувався парою, тому при виборі страв для святкового столу зупинялися переважно на гарячих. Душі праотців, що пройшли з цвинтаря до будинку слідом за плакальницею, залишалися там до півночі, а після йшли назад в інший світ.

Трохи про традиції

Напередодні свята в хаті ретельно прибирали. Дівчата намагалися підготувати до цього дня новий наряд — це демонструвало сімейний достаток і повинно було заспокоїти предків, які хвилювалися за добробут роду. Заборонялося сваритися і лихословити, щоб не відлякати гостей.

Для створення атмосфери домашнього затишку в печі розводився вогонь. На чолі обіднього столу залишали місце для душі старшого праотця і ставили порожній стілець, а в якості частування підносили хліб з сіллю. Покійних згадували, починаючи трапезу трьома ложками киселю. Намагалися, щоб подані страви були багатшими і смачнішими, щоб показати, що сім’я гідно харчується.

На 3 травня у багатьох річкових риб припадав період нересту, тому займатися рибальством не рекомендувалося — вважалося великим гріхом. Також на цей день не планували інших обрядів, зокрема, весільних і хрестильних, присвячуючи весь час поминальним дійствам. Не слід було і розлучатися: самотність загрожувала розтягнутися на три роки вперед.

Народні прикмети

Хоч рибу в цей день і не ловили, ходили до водойм і спостерігали за мальками. Якщо ті трималися разом — це було ознакою холодів, що загрожували повернутися, а якщо розпливалися в різні боки — значить, бути потеплінню і можна починати посівні роботи. Висохла поверхня землі обіцяла поганий урожай. Закриті бутони первоцвітів пророкували негоду, а ті, що розпустилися, — навпаки, пророкували сонце і тепло. На майбутні ясні дні вказували і спалахи блискавки, що виблискували в небі.