У народі вважалося, що сни, які сняться в цей день, віщі.

Данилів день — ця подія, з початку 5 століття, відзначена православною церквою, як день пам’яті Данила пророка і його наближених святих Місаїла, Ананія, Азарія. У зв’язку з близькими до дати Новорічними та Різдвяними заходами люди похилого віку кажуть: “Пророк квапить грудень”, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Падіння Єрусалиму від царства Вавилона призвело до потрапляння безлічі людей в полон. Серед полонених були 4 сини знатних родин. Цар Навуходоносор відзначив їх і відніс до числа наближених — у свою свиту. Заняття грамотою і науками займало весь час молодих людей. Сувора і старанна поведінка говорила про їх благородне походження. Не балуючи себе надмірностями, вони вживали в їжу тільки воду і овочі.

Завдяки своїй поступливості юнаки отримали в дар велику мудрість. Данило заслужив більший подарунок — здатність тлумачити сни. Завдяки своєму дару він допоміг царю Навуходоносору розтлумачити незрозумілий сон. Після цього цар Вавилона дав Данилу право на царювання.

Шанування людьми молодого царя не виправдало очікування Навуходоносора. Він зажадав висікти статую з обличчям Данила і залучив до цієї роботи його друзів. Ананій, Місаїл і Азарій відмовилися від такої роботи. За непокору цар наказав спалити їх у печі. Але вогонь не нашкодив молодим людям. Ця подія змусила Навуходоносора повірити у Всевишнього і юнаки були звільнені.

Слух про дар тлумачення снів поширився і в інші країни. Данила почали запрошувати правителі царств для допомоги. Одного разу Данило розшифрував напис, що з’явився на стіні в замку Дарія, як знак загибелі Вавилона. Після його обмовили вороги, і Дарій наказав кинути Данила в рів з левами. Леви не стали шкодити юнаку. Через цю подію Дарій звернувся до християнства.

Життя 4-х друзів закінчилася в полоні. Деякі джерела говорять про передчасну смерть від рук царя Камбіза.

Традиції та обряди

Перший обряд дня починався в церкві. Встановивши круглу дерев’яну піч, в центрі кімнати, всередині запалювали свічки — як символ полум’я, що розгорається. Трьох святих зображували співочі молоді люди. В їхніх руках горіли свічки. Дорослі зображували двох халдеїв. Перед відправкою юнаків у піч, халдеї проводили допит. Після ув’язнення в прототипів святих з верху купола спускалася фігура ангела і уособлювала порятунок в’язнів.

Інші уявлення про життя святих також популярні.

Ворожіння на судженого дівчата проводять з ночі 30 грудня на ранок 31 грудня. Для обряду потрібно взяти 3 листи — лаврових. Написати на кожному аркуші ім’я трьох святих. Перед сном покласти листки під подушку. Уві сні дівчина повинна зустрітися зі своїм судженим, а вранці згадати події сну.

Прикмети

Прикмети на день Данила і трьох святих в основному звернені на природні зміни і тлумачення снів. Вважалося, що в цей день будити сплячого не можна, бо душа, поневіряється по інших світах, може не встигнути повернутися в тіло або після різкого пробудження втратити пам’ять.

  • Годувати грудьми дитину — не можна. Стане погано рости і сповільниться в розвитку.
  • Цілувати сплячого малюка заборонено, бо він після цього може сильно захворіти.
  • Місяць травень як Данилів день. Теплий день — спекотний травень і навпаки.
  • Ранковий іній на день Данила — святки будуть теплі.
  • Якщо іній покрив всю землю на святкування Данила і святих — через тиждень буде потепління.
  • Заметіль під час свята віщує хорошу роботу бджіл на наступний рік.
  • Дзеркальне відображення темних лісів в невисоких рясних хмарах говорить про зміну погоди з заморозку на легкі опади.
  • Несильний вітер з південного сходу віщує швидкі снігові бурі без морозу.
  • Якщо діти уві сні: сміються — про них піклуються ангели; скриплять зубами — протистояння сил добра і зла в душі сплячого; веде розмови — життя буде коротким.