В цей день категорично заборонено в’язати і вишивати.

Антон Перезимник відзначається 30 січня (за старим календарем — 17 січня). У цей день православні люди вшановують пам’ять трьох преподобних Антоніїв (Димського, Черноезерського і Великого). У це свято було заведено уникати всіляких бід і відводити порчу від себе, свого будинку і сім’ї. Робилося це, слідуючи невеликому обряду. Вістрям серпа необхідно було перетнути стежку, яка вела до воріт будинку, як би відсікаючи всяку нечисть, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Антоній був народжений в християнській родині, яка була дуже багатою. Однак життя його склалося так, що у віці двадцяти років він з маленькою сестрою залишилися сиротами. Одного разу на службі йому було бачення, в якому було розказано про те, як досягти досконалості. Після цього бачення Антоній Великий відмовився від багатої спадщини батьків, і, віддавши сестру незайманим, щоб ті її виховували, усамітнився.

Цілих двадцять років він жив у пустелі поблизу Фіваїди (Верхній Єгипет). За ці двадцять років він подолав багато труднощів і протистояв різним спокусам. Про Антонія стали дізнаватися навколишні народи. Так люди почали приходити до нього за порадами, а незабаром і зовсім почали селитися поруч з ним. Антоній з радістю роздавав свої поради і незабаром на його навчаннях побудувалося чернецтво. 105 років прожив Великий Антоній, зробивши багато добрих справ, допомагаючи людям.

Антоній Димський був народжений в Новгороді. З народження він служив Богу і навіть прийняв постриг в Хутинському монастирі. Через деякий час в цьому монастирі він став ігуменом.

Пізніше, вирішивши залишити монастир, він оселився біля Димського озера (поруч з містом Тихвін). Ось там він і прославився своїми подвигами. Він навіть носив, не знімаючи, залізний головний убір, виснажуючи свою плоть. Люди почали будувати свої будинки поруч з Антонієм, і пізніше побудувалася Церква Антонія Великого. У 1224 році в цій церкві він і помер, там же його і поховали.

  В Україні випустили навчальний комікс про піратство

Про Антонія Черноезерського в Біблії мало що говориться. Відомо лише те, що він побудував монастир Богородицький поруч з Череповцем на острові.

Традиції та обряди

У це свято не можна було обійтися без колобків з толокна. Також обов’язково проводилися обряди, які як би відганяли нечисту силу.

Колобки з толокна пеклися не просто так — вони служили для певного обряду. Член сім’ї, який вранці 30 січня перший виходив з дому, повинен був пройти від ґанку п’ятами вперед. Так він давав зрозуміти, що він господар в будинку. Там, де був сніг, треба було поперек дороги залишити слід, як би відсікає дорогу злих духів до будинку.

Цей день часто називався днем чуми, бо вважалося, що саме 30 січня всі хвороби збираються воєдино, щоб потім напасти на людей. Тому жінкам заборонялося в’язати, готувати боби. Хліб спеціальний пекли, щоб сім’я була здоровою.

Прикмети

  • Якщо в це свято на вулиці тепло, то варто очікувати сильних морозів.
  • Починається відлига — весна буде рання, а улов риби дуже хороший.
  • Йде сніг — весна буде пізньою.
  • Також якщо сонце показується не раніше півдня, то весна прийде швидко.
  • Навколо Сонця або Місяця кола — на вулиці буде мороз і сонце.
  • Якщо вітру немає, то мороз буде сильний.
  • Місяць ховається за хмарами — урожай цього року буде хороший.
  • Морози будуть, якщо лисиці граються в снігу, синиці щебечуть, а білки тримаються одна одної.