30 січня — Антон Перезимник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна озвучувати свої довгострокові плани, вони можуть не справдитися.

Щорічно 30 січня настає день Антона Перезимника. Прихильники православної віри поклоняються пам’яті святих Антоніїв — Великого, Димського, Черноезерського, інформує Ukr.Media.

Історія

Про Антонія Великого

Заможна християнська сім’я ростила хлопчика і дівчинку. Антонію було 20 років, коли батьки померли. Сестра залишилася під його опікою. Під час служби голос повідомив Антонію, як стати досконалим. Юнак не взяв батьківську спадщину, доручив сестру христовим нареченим і пішов у пустелю.

Він провів у Фіваїдському усамітненні два десятки років. Біси нічим не змогли спокусити Антонія, про якого далеко розійшлися добрі чутки. У сусідстві з ним з’явилися інші люди, які питали у святого Антонія порад. Старець все життя присвятив богоугодному служінню і прожив 105 років.

Про Антонія Димського

Народився і жив він у Новгороді, перш ніж вирішив служити Богу і став ченцем Хутинської обителі, де в подальшому був ігуменом. Але через час Антоній вибрав відлюдництво і пішов жити до Димського озера. Він виснажував плоть носінням капелюха із заліза. У цій місцевості з’являлися обителі одна за одною, і він звернувся за дозволом побудувати самому церкву імені свого тезки. Антоній Димський помер в ній в 1224 році, і тут же покоїться його прах.

Про Антонія Черноезерського

У Біблії мало сказано про його діяння, крім того, що побудував біля Череповецького острова поблизу Щирського цвинтаря монастир імені Богородиці.

Проведення свята

У день Антона Перезимника стало традицією пекти толоконні колобки. Зробити тісто з борошна, яєць, толокна, солі, масла, виліпити булочки у формі сонця для захисту від нечистої сили і заклику до тепла.

Дітлахи відлякують нечисть: проходять від свого будинку до кута спиною, намагаючись не впасти. Сліди перекреслюють палицею і закидають сніжком. Тепер нечисті годі й шукати дорогу до будинку.

Це день відсікання псування. Робиться це перетином доріжки до будинку ножем, серпом, і людина позбудеться від псування.

Прикмети

  • День був теплий — завтра прийде холод.
  • Потепліло сьогодні — до раннього приходу весни.
  • На Преподобного Антонія Великого і Антонія Димського пішов сніг — зима буде тягнутися.
  • Місяць більше ховався в хмарах, рік буде врожайним. Місяць блищав на безхмарному небі — до неврожаю.
  • Бачили лисицю на снігу, білок, що зібралися разом в дуплі, чули щебетання синиць — треба готуватися до похолодання.
  • Сонечко з’явилося після полудня — весна прожене зиму рано.