6 квітня — Артемон – дери полоз: історія, традиції та прикмети свята. В цей день не варто займатися фінансами, інакше гроші можуть витекти крізь пальці.

Артемон — дери полоз — подія, яка випадає на 6 квітня. Православна церква відзначає день святого Артемона Солунського, який власною побожністю і постійною старанністю зробив багато корисного для оточуючих його людей, інформує Ukr.Media.

Позначення “дери-полоз” виникло ще відтоді, коли ще не було автомобіля, всі пересувалися влітку на возах, а взимку за допомогою саней. А той, хто не встиг до цього часу приготувати вози, продовжуючи і далі користуватися санями, міг легко подряпати полози на снігу, що танув.

Історія свята

Як відомо, у давньослов’янських документах Селевкійський писали таким чином: Селеоукінський. Відтак, виник невеликий безлад, і почали читати Селоунський. У давньогрецьких писаннях святого називали Солунським. А в XVII столітті багато хто вважав, що це зовсім дві різні людини.

З приводу самого святого Артемона мало що відомо. Тільки те, що він був народжений і проживав в місті Селевкії, в Малій Азії десь приблизно в I-II столітті, на зорі зародження православ’я. Зараз це територія Туреччини. Був неймовірно релігійним, а також цнотливим християнином. Тому апостол Павло, коли був у цих місцях, призначив його єпископом міста. Так як вважав, що більш гідної людини йому не знайти. І мав рацію.

Все подальше життя, святитель провів в служінню Богу, а також мудрому і справедливому керівництву власним приходом. Крім того, постійно стояв на захисті бідних і знедолених, тому його вважали заступником. Пішов з життя в глибокій старості.

Щорічно 6 квітня селяни, обов’язково вранці йшли на службу, щоб посвятити перед початком посівних робіт все наявне насіння, так як вірили, що тоді воно дасть багатий урожай. Ну, а ввечері намагалися вигнати зі своїх дворів нечисту силу за допомогою вогню на факелах, якими обкурювали все навколо. Також обов’язково водили хороводи.

Традиції та обряди

Після свята присвяченого святому Артемону, на наступний день відзначали велике православне свято — Благовіщення. Під забороною була будь-яка робота.

Отже, люди намагалися заздалегідь все переробити в домашньому господарстві. Жінки прибирали свої будинки і подвір’я, прали, готували вечерю. Чоловіки займалися ремонтом зламаного інвентарю, чистили, готуючи до посівних робіт, працювали в саду, приводячи його в порядок. Потім ввечері всі дружно йшли на всеношну службу, особливо молоді незаміжні дівчата. Тому що вірили, що якщо всю ніч вони відстоять в храмі, то в недалекому майбутньому обов’язково познайомляться і вийдуть заміж за хорошого, гідного чоловіка.

Ще одна традиція свідчила, якщо немає впевненості у власних почуттях, то з коханим в цей час не варто було бачитися, щоб у відносинах не було безвихідного становища.

А ось городникам потрібно було ще посвятити насіння на посадку. Так як були впевнені, що воно обов’язково дасть можливість виростити багатий урожай. До того ж іноді сіяли горох.

Ще випроваджували за допомогою обряду вигнання всю наявну нечисту силу.

Було потрібно тільки розвести у дворі багаття, а потім з палаючими палицями — факелами обійти навколо будинків та інших будівель. Причому все відбувалося ввечері, так як вогонь вважався не тільки очищуючим, але і красивим видовищем. Також запалювали біля храмів, щоб запізнілий подорожній міг завжди знайти дорогу і ніколи не загубитися.

Також ввечері влаштовувалася сімейна вечеря, а після господиня завжди вивішувала на вулиці мокрий рушник. Це робилося для того, щоб зрозуміти яким буде урожай цього року. Якщо за ніч рушник висихав повністю, то все буде просто чудово, рік має бути надто родючим. Просушилась тільки частина — середнім. А якщо так і залишився мокрим, то урожай просто не вродить, з огляду на те, що на землю проллється велика кількість опадів, а спека не дуже буде радувати, дні в основному будуть досить холодними.

Прикмети

У всі часи існувало багато прикмет і повір’їв, на які люди постійно звертали увагу, так як були впевнені в їх здійсненні.

Якщо в день Артемона:

  • побачити росу рано вранці, то це обіцяє багатий урожай проса;
  • різко стало тепло — настануть морози, але ненадовго. Літо ж прийде дуже швидко;
  • почав падати сніг, значить, буде багато гречки;
  • вдарив мороз — виростить не тільки просо, а й овес;
  • розтанув останній сніг — до наступної зими він більше не з’явитися;
  • молода дівчина проведе всю ніч на службі в храмі — повинна обов’язково зустріти майбутнього обранця, який виявиться добропорядним чоловіком;
  • піде дощ — для худоби буде легкий рік;
  • ніч не надто холодна — весна рання;
  • ніч тепла, це вона показує, що скоро настануть теплі весняні дні;
  • чути було спів зяблика, то треба було очікувати холодну погоду.