В цей день не можна перераховувати свої біди, бо скільки нарахуєте, стільки і накличете нових.

День Іраїди — свято, яке відзначають 6 жовтня на честь мучениці Іраїди Олександрійської. Вона прийняла святе хрещення і відправилася на мученицьку загибель з християнами та полоненими. У цю дату займалися прогнозами, щодо грошей і достатку. Але з іншого боку гадати вважалося неефективним заняттям, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Житіє святої Іраїди датується 3 століттям, коли Рим здійснив приєднання до себе Єгипту в якості провінції. Іраїда народилася у родині священика, і її вибір припав на шлях чернецтва. Чернече життя праведниця вела з настанням 12-річного віку. Одного разу черниця вирушила набрати води, а неподалік берега знаходився корабель. На кораблі було безліч християн, яких взяли в полон за сповідання своєї віри. У ті часи на християн здійснювалися сильні гоніння. Іраїда, побачивши полонених людей, зробила свій вибір і увійшла на корабель.

На судні вона відкрито заявила про сповідання своїй вірі, за що приєдналася до полонених християн. Вони вчинили над нею таїнство святого хрещення, і праведниця отримала ім’я Раїса. Незабаром судно прибуло до Антиополя, де праведну Іраїду стратили в числі перших. Спочатку вона була піддана фізичним мукам, після яких їй відсікли голову. Після скоєння страти над праведницею були страчені і інші християни з прибулого корабля.

Ці події відбувалися, коли правителем був Максентій, що відрізнявся жорстокістю, тиранією і гоніннями на християн. Період правління імператора відносять до 305-12 рр. До теперішнього часу про життя праведниці і її мученицьку кончину дійшло дуже мало відомостей.

Традиції та обряди

На Іраїду вважали, що марно займатися будь-яким ворожінням. Вважали, що толку від цих занять не буде. Але людей, які ворожили в цей день, менше не ставало. Популярним обрядом було ворожіння на річковій воді. Займалися ним переважно люди, у яких були матеріальні труднощі. Для проведення обряду відвідували місце з’єднання двох річок. З кожної річки набирали ємність води. Кількість в двох ємностях має бути однаковою. Потім воду ставили і стежили, з якої ємності вода буде випаровуватися швидше. Випаровування з ємності, набраної в повноводній річці, говорило про те, що матеріальні труднощі продовжаться.

Забобонні люди обходили стороною тих, у кого були проблеми з грошима. Вони вважали, що безгрошів’я може проникнути і до них. Під забороною було згадувати щось погане, нанесені образи, нещастя. Вважали, скільки згадається таких неприємних моментів, стільки їх і здійсниться в житті.

Проводили обряди на залучення багатства. Наприклад, в гаманець клали монету, якою була оплачена праця, але монета була з дефектом (погнута, зі зламаними краями). Жінки займалися приготуванням спеціальних відкритих пирогів. Дітям пекли такі пироги, використовуючи солодкі начинки, серед яких були мед, сметана і сир.

Прикмети

Труднощі передбачення погоди на Іраїду не скасовували народних прикмет і спроб такі передбачення провести:

  • Наявність ореолу, що оточує місяць, говорила про те, що погода зміниться.
  • Бур’ян у полі, якого було багато, свідчив про сніжну зиму.
  • Для залучення достатку в гаманець клали монету, якою була оплачена праця, але яка мала дефект.
  • В кінці хмарного дня сонце світить на хмари ззаду — таке явище означало, що наближається дощ.
  • Велика кількість горіхів і відсутність грибів говорила про те, що зима передбачається морозна.
  • Віддалений вигляд горизонту говорив про наближення дощу. Час наближення залежав від того, наскільки віддаленим здавався горизонт.
  • Линька у лісових куниць і тхорів з одночасним ширянням на висоті диких гусей віщувала ранній наступ зими.
  • Під час заходу на небі було багато червоних хмар, значить, настане непогожа погода з дощем.
  • Поганим знаком було згадувати нещастя і перенесені образи в цей день. Вважалося, що все згадане незабаром збдійсниться.