7 серпня — Ганна Літня, Зимовказівниця: історія, традиції та прикмети свята. Хороший день для весілля, заручин, сватання, пропозиції руки та серця — до довгих стосунків та міцного шлюбу.

7 серпня православна церква вшановує пам’ять великої Діви Анни з роду богоотців — матері Мадонни, прямої бабусі Христа. На більшості образів вона зображується з особливим благоговінням на обличчі; на лівій руці свята тримає молоду Богородицю, інформує Ukr.Media.

У народі релігійна дата більше відома як Ганна Літня. Інша її назва — Ганна Холодна, — пов’язано зі сформованими прикметами. По погоді напередодні визначали, коли прийде зима і який характер приймуть морози.

Історія житія праведниці

Анна Галілейська жила в 1 столітті до нашої ери в Назареті. Вона походила з родини Віфлеємського священика з коліна Левіна, шанованого в суспільстві, і була молодшою з дочок. Будучи вже в репродуктивному віці свята вийшла заміж за Іоакима, який сам був родом з Галії.

Тривалий час Анна була безплідна. Вони прожили в шлюбі з чоловіком близько п’ятдесяти років, не зумівши привести на світ первістка. Коли місцевий священик відмовив чоловікові в принесенні жертви Господу через його бездітність, Іоаким прийняв рішення піти в пустелю. Після невпинних багаторічних молитов до нього з’явився Божий ангел і сповістив про швидке народження його дочки. Від неймовірної радості чоловік повернувся додому, де Анна підтвердила ангельські вісті. Релігійні джерела повідомляють, що зачаття відбулося 8 грудня, рівно через 9 місяців праведна діва народила велику Богородицю.

Коли немовляті виповнилося 15 днів подружня пара нарекла її Марією за повчанням ангела. Батьки дали обіцянку віддати дитину в храм на знак поваги, подяки Отцю Небесному. У шестимісячному віці Анна поставила дочку додолу, щоб упевнитися, чи може та ходити. Марія зробила 7 кроків, повернулася на руки до мами, і свята вирішила, що дитя не буде ходити самостійно, поки не буде введена до церкви. Сталося це тільки в трирічному віці. На подив присутніх дитина без допомоги матері підійнялася на саму верхню сходинку, де її прийняв наставник Захарія, місцевий первосвященик.

  19 грудня — день Миколи Чудотворця: історія, традиції та прикмети свята

Православна версія житія свідчить, що Іоаким помер через кілька років після введення Марії до церкви, у віці 80 років. Анна ж прожила на 2 роки більше чоловіка, провівши цей час біля дочки. Католики ж вважають, що після смерті чоловіка свята прародителька ще двічі була в шлюбі і встигла народити дітей і виняньчити онуків. З останнього випливає, що єрусалимська діва була довгожителькою. Похована вона була разом з Іоакимом поблизу майбутньої гробниці Мадонни під Оливною горою в Гефсиманії.

Традиції святкування дати на Русі

Основне заняття селян на Ганну Літню — це викопування посадженої в травні картоплі. Увечері з новоявленого врожаю господині готували святкову вечерю. Обов’язковими атрибутами столу були оладки, котлети, м’ясо і картопля в будь-якому вигляді — тушкована, запечена або просто варена в горщику. Крім цього займалися збором грибів і ягід, які потім продавали на місцевих ярмарках.

З самого ранку Зимовказівниці намагаються стежити за змінами погоди. Вважалося, що холодна погода обіцяє таку ж сувору зиму, яка на додачу настане раніше покладеного. Ще одним вірним сигналом до похолодань служать мурахи, які активно збільшують своє житло. А ось дощ говорить про теплу, м’яку, але досить сніжну зиму.