У цей день моляться про хороший збір меду.

17 січня відзначається народно-християнське свято шанування пам’яті страстотерпця Зосими Аполлонійського (Созопольського), що зазнав страждання під час царювання римського Марка Траяна. Останній вважав, що християнство є способом об’єднання людей заради протистоянню діючій поширеній релігії — язичництву, тому наказував винищувати інакомислячих. Стійкістю духу Зосима зумів довести прихильність і щирість своїх вірувань, за що посмертно був удостоєний мученицького вінця, інформує Ukr.Media.

У народі торжество отримало спрощену назву Зосима-бджільник або день пасічника, оскільки самого християнина вважали покровителем цих корисних комах. З цієї ж причини роботу супроводжували молитвами на адресу блаженного.

Історія життя святого

Зосима жив у невеликій області Фракії, Аполлонії Понтійській, в 1-2 столітті. Про дитинство і юнацтво праведника достеменно нічого не відомо. Писання свідчать, що він був вихідцем зі скромної, але досить забезпеченої сім’ї. Вивчившись і отримавши виховання Зосима вступив на військову службу в лавах імператорської армії. Він розумів, що пануючий правитель Траян присягає язичницьким богам, але нічого не міг вдіяти зі своїм затятим бажанням прийняти християнство, і присвятити життя служінню Всевишньому. Коли у Фракії почалася чергова хвиля знищення ікон і гоніння інакомислячих, воєначальник не замислюючись прийняв хрещення, залишив основну службу і віддався постійному читанню молитов.

Місцевому градоначальнику Доміціану негайно донесли на зрадника, який посмів відректися від ідолів. Його негайно привели до двору і представили на суд. Чиновник дав християнину шанс “виправитися” — принести в жертву богам тварини, чия кров змиє його провину. Зосима відповів відмовою, за що був відданий фізичним мукам. Страстотерпець продовжував тихо читати молитви, вихваляючи Господа, і благодать, що наповнила його дух, не дала тілу відчути справжній біль. Розлючений правитель віддав наказ покласти бранця на розпечене до червоного металеве ложе, але той залишився неушкоджений. Тоді градоначальник повелів надіти на ноги в’язня сталеві сандалі, в підошву яких вістрями всередину були вбиті цвяхи, і повів його вулицями міста слідом за своїм возом. Щира віра надавала мученику сил — він знав, що душа його буде винагороджена за всі випробування.

  Фільм «Медовий місяць» виграв Гран-Прі журі на міжнародному кінофестивалі в Аррасі

Після тортур Зосиму ув’язнили в темницю без води і їжі. Навіть будучи у важкому становищі він не зрікся Отця Небесного і продовжував вихваляти ім’я його. Наступного дня праведника стратили, позбавивши його голови, а останки кинули в канаву. Побратими дбайливо поховали тіло страстотерпця, зрадивши його землі за всіма традиціями.

Як народна дата відзначалася на Русі

Бджолиний мед особливо високо цінувався серед інших дарів природи. Ним лікували екземи і рани, позбавлялися від грипу та застуди. Крім цього багатий вітамінами і макроелементами продукт володів наступними властивостями:

  • протизапальний, антибактеріальний ефект;
  • лікування хвороб дихальної системи, залізодефіциту;
  • зміцнення кісткової тканини і зубної емалі;
  • використання в якості чоловічого афродизіака;
  • косметичний вплив;
  • загальне зміцнення імунітету здорової людини.

Людей, що займаються бортництвом, поважали і намагалися всіляко задобрювати. Самі бджолярі своєю чергою на Зосиму Бджільника проводили певні ритуали для підвищення якості врожаю. Так по периметру пасіки нерідко вкопували кілки, на які поміщали черепи тварин, вірячи, що це захистить від пристріту і псування. На додаток до цього вимовлялася змова, текст якої передавався від покоління до покоління. Така процедура робила черговий збір вдалим і сприяла залученню бджіл.