8 квітня — Гавриїл Благовіст: історія, традиції та повір'я свята. У народі вірили, що сьогодні архангел Гавриїл спускається на землю, щоб виконати бажання людей.

Православ’я наділило Гавриїла статусом архістратига, рідкісним званням, якого удостоєні тільки два ангела з усіх. Будучи начальником ангельських військ, архангел відомий тим, що розкривав таємницю знання Господнього і відкривав завісу благого майбутнього для праведних людей. За це він був прозваний в народі Благовіст, дослівно — несе благі вісті. Щорічно 8 квітня християнська церква відзначає день вшанування пам’яті і праць святого Гавриїла, оспівуючи на його адресу молитви і просячи легкої долі, психологічного і фізичного здоров’я своїм близьким, інформує Ukr.Media.

Історія появи свята

Житіє Гавриїла Благовіста всебічно описується в Старому Завіті. Повідомляється, що основною метою його існування була підтримка і наснага найважливіших релігійних фігур на певні вчинки, а так само донесення особливо важливих таємних відомостей обраним смертним.

Так Гавриїл розкрив очі пророку Даниїлу на майбутнє юдеїв, з’явився Захарію для повідомлення новини про появу на світ Хрестителя Божого Іоанна і приснився Йосипу Обручнику, щоб попередити його про майбутні гоніння і відкрити загадку пришестя Месії. Він же постав перед матір’ю Богородиці, повідомивши про долю і місію її дочки, що по праву вважається однією з найважливіших подій в історії становлення християнства як релігії. З образом Архістратига пов’язують багато інших подій, і вище описані тільки деякі з них.

Графічно архангела часто увічнюють з дзеркалом, свічкою всередині своєрідного світильника або з гілкою лілії в руках.

Як дата справлялася на Русі

На Гавриїла Благовіста зазвичай займалися нагальними справами — лінуватися в цей день не належить. Господині буквально розривалися між домашніми клопотами, рукоділлям і польовими роботами. Через скорочення вільного часу жінки пряли і шили квапливо, виходило негарно і неякісно, чому пішла традиція відкладати на час ці роботи, і прийматися тільки коли звільниться день. В окремих регіонах країни саме в цю дату починали посадку різних культур — баштанних, томатів, капусти.

  Кліп Kola зазнав хакерської атаки: співачка звинуватила український шоубіз у заздрощах

Повір’я, пов’язані зі святом

  • немовлята, що з’явилися на світ напередодні торжества, народжуються особливими — або як говорили, з дефектами;
  • якщо в ніч вдарили квітневі морози, прихід весни відкладається;
  • за цвітінням черемхи визначають період посадки картоплі;
  • загадане на соборування бажання збувається, а сни — віщі, таять в собі інформацію про прийдешнє.