8 вересня – Адріан і Наталія-вівсяниця: історія та традиції свята. Якщо поставили сьогодні в будинку гілку горобини на стіл, то будуть хороші відносини в родині.

Пам’ять мученика Адріана і мучениці Наталії вшановується православною церквою 8 вересня. Подружня пара щиро увірувала в Отця Небесного, не побоявшись розправи з боку язичників. Разом вони зазнали безліч випробувань довівши щирість своєї віри і удостоївшись місця на небесах. За перенесені страждання обоє вони посмертно отримали вінці страстотерпців, інформує Ukr.Media.

На Русі дату перейменували на свій манер. У народі вона була відома як Наталія-вівсяниця, оскільки тоді починали прибирання вівса. Сам злак вважали однією з найважливіших культур, тому з ним пов’язували безліч звичаїв. Наприклад, перші стислі колоски освячували у храмі, потім вносили в будинок. Один зі снопів ставили в “червоне” місце — під образи, щоб захистити урожай від псування, залучити удачу в справах.

Історія житія святих

Нікомедійці Наталія і Адріан жили в Віфінійській провінції в 4 столітті. Глава сім’ї був заклятим ідолопоклонником і служив при дворі імператора Максиміана, правлячого в той період. Наталія ж була християнкою, молилася потай і випрошувала Господа про дарування невірним прощення.

Під час гоніння християн група людей, яка сповідує віру Христову, сховалася в печері. Поплічники Максиміана вистежили їх, зловили, піддали фізичним катуванням, після чого доставили в палац на суд. Був присутній там і Адріан, начальник палати, якому довірили вести процес. Побачивши непохитність і вірність Отцю Всевишньому з боку бранців, служитель був так вражений, що прилюдно зрікся помилкових ідолів. Імператор, розсерджений зухвалістю, повелів кинути його разом з іншими невільниками в темницю. Як тільки Наталія дізналася про страждання чоловіка, відразу поспішила відвідати його. Жінка всіляко підбадьорювала Адріана, просила бути мужнім і стійким.

Наступного дня нікомедійця засудили до смерті і дозволили попрощатися з дружиною на знак поваги за минулі заслуги. Спочатку служителі царя почали катувати інших віруючих: їм перебивали ноги і руки залізними молотами, ті в страшних муках вмирали від больового шоку. Незабаром прийшла черга Адріана. Його дружина боялася, що чоловік злякається і зречеться від Христа, що тримала його тіло, поки кат здійснював побиття. Потім останки вирішено було спалити, але припис не встигли зробити. Небеса розверзлися і на землю пролився дощ, що загасив полум’я; блискавки вдаряли в служителів Максиміана, несучи кару Божу.

  Потап розповів, як його син ставиться до Насті Каменських

Після загибелі чоловік з’явився коханій, повідомивши, що незабаром її змусять одружитися. Щоб уникнути цього, жінці належало невпинно молитися. Пророцтво убієнного збулося — незабаром воєначальник запропонував християнці стати його дружиною. Шлюб так і не відбувся, оскільки Наталія пішла за своїм чоловіком. Через кілька днів вона безболісно померла біля могили мученика.

Традиції святкування: як дату відзначали наші предки

На Наталію-вівсяницю працювали не покладаючи рук. Слід було встигнути закінчити жнива до настання негоди. Після важкого трудового дня спільно збирали стіл, головними стравами якого був вівсяний кисіль, каші зі злаків і млинці. Вважається, що хто вип’є киселю зцілиться від багатьох хвороб. Варили його за особливим рецептом: до води і вівсяної крупи додавали кілька кірок чорного хліба, кефір, очищені пластівці вівса. Отриманий напій настоювали кілька днів, даючи йому заграти і насититися повітрям.

Крім стандартних жнив селяни займалися збором горобини і калини, які володіють не менш широким спектром чудодійного лікування. При цьому дівчата читали спеціальні змови, що передаються від батьків до дітей, молилися за здоров’я. Вірили, що “заговорені” ягоди принесуть більше користі і допоможуть позбутися від багатьох хвороб.